Ancash · 🇵🇪 Peru
Acochaca is a small town in Ancash, Peru with a population of 0. Elevation: 9,331 ft (2,844 m). Average temperature: 45°F (7°C).
| Elevation | 9,331 ft (2,844 m) |
| Coordinates | -9.1148°, -77.3681° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Ancash |
| Average Temperature | 45°F (7°C) |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 45°F (7°C) |
| Annual Precipitation | 43.1 inches (1,094 mm) |
| Annual Snowfall | 7.1 inches (18 cm) |
Acochaca is a small town in Peru (Ancash) with a population of 0. The city sits at an elevation of 9,331 feet (2,844 meters) above sea level. The average annual temperature is 45°F (7°C). Temperatures range from 43°F in January to 45°F in July. Annual precipitation averages 43.1 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 45.2°F |
| 16% below US avg | |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 45°F (7°C) |
| Sunny Days | 347 days/yr |
| Annual Rainfall | 43.1 inches |
| 13% above US avg | |
| Snowfall | 7.1 inches/yr |
| Elevation | 9,331 ft (2,844 m) |
| Coordinates | -9.1148°N, 77.3681°W |
| Timezone | America/Lima |