Median Income
$47,906
36% lower than US avg
Bachelor's+
36.2%
7% higher than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
5.3%
47% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population1,106
Median Age40.6 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Largest GroupWhite 1%
Veterans5.8%
Economy
B+
Median Income$47,906
Per Capita$49,944
Unemployment5.3%
Poverty0.5%
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking9.8%
Depression13.5%
Climate
Avg Temp47°F (8°C)
AQI9 (Good)
Rain34.6 in/yr
Sunny Days273/yr
Elevation207 ft (63 m)
Education
B+
Bachelor's+36.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband96.3%
| Population | 1,106 |
| Elevation | 207 ft (63 m) |
| Coordinates | 54.9923°, -2.1123° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 47°F (8°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 58°F (14°C) |
| Annual Precipitation | 34.6 inches (878 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $47,906 |
| Median Age | 40.6 years |
Is Acomb a Good Place to Live?
Based on current data, Acomb receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Acomb offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Acomb is $47,906, 36% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.3% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 36.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Acomb experiences four distinct seasons with an average temperature of 47°F. Winters average 37°F in January while summers reach 58°F in July. With 273 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 34.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
Acomb has a population of 1,106. The median age is 40.6 years, 4% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. The city is predominantly Asian (97.6%). English is the primary language spoken at home by 98.5% of residents. 5.8% of the population are veterans. 21.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 88.0% have health insurance coverage.
Population
40.6yrs
Median Age
4% above US avg
Language Spoken at Home
| English Only | 98.5% |
| 25% above US avg |
| Other Languages | 1.5% |
The median household income in Acomb is $47,906, which is 36% below the national average of $75,149. Per capita income is $49,944 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.3% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 85.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living. 27.3% of workers work from home (above the 15.2% national rate).
Income
| Median HH Income | $47,906 |
| 36% below US avg |
| Per Capita Income | $49,944 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.3% |
| 47% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 85.90 (100=avg) |
Commute & Transportation
| Drive Alone | 54.1% |
| Public Transit | 3.4% |
| Work from Home | 27.3% |
In Acomb, 26.8% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 26.4% have high blood pressure. 9.8% are current smokers (below the 14.0% national rate). 10.9% report binge drinking. 79.9% are physically inactive, above the national average. 13.5% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Acomb vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 26.4% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 9.8% |
| 30% below US avg |
| Binge Drinking | 10.9% |
| Physical Inactivity | 79.9% |
| Depression | 13.5% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Acomb experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 47°F (8°C). Winters average 37°F in January while summers reach 58°F in July. The area gets 273 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 34.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 9 — among the cleanest air in the country. 93% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 207 feet.
Temperature
37°F Jan (3°C)
58°F Jul (14°C)
| Annual Average | 46.5°F |
| 14% below US avg |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 58°F (14°C) |
| Sunny Days | 273 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 34.6 inches |
| 9% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 9.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.2% |
Geography
| Elevation | 207 ft (63 m) |
| Coordinates | 54.9923°N, 2.1123°W |
| Timezone | Europe/London |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
37°F (3°C) |
3.5 in |
Coldest, Wettest |
| February |
38°F (3°C) |
2.5 in |
|
| March |
40°F (5°C) |
3.1 in |
|
| April |
43°F (6°C) |
2.3 in |
Driest |
| May |
49°F (9°C) |
2.3 in |
|
| June |
54°F (12°C) |
2.4 in |
|
| July |
58°F (14°C) |
2.5 in |
Warmest |
| August |
57°F (14°C) |
3.0 in |
|
| September |
53°F (12°C) |
2.9 in |
|
| October |
48°F (9°C) |
3.2 in |
|
| November |
42°F (5°C) |
3.3 in |
|
| December |
39°F (4°C) |
3.5 in |
|
Acomb has a seasonal temperature swing of 21°F — from 37°F in January to 58°F in July. Total annual precipitation is 34.6 inches, with January being the wettest month (3.5") and April the driest (2.3").
Frequently Asked Questions About Acomb
What is the population of Acomb?
Acomb has a population of 1,106 residents and is located in United Kingdom.. The median age of residents is 40.6 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Acomb expensive to live in?
Acomb is more affordable than the national average, with a cost of living index of 85.9 — below the baseline of 100. The median household income is $47,906, 36% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Acomb?
Acomb has a four-season climate with an average annual temperature of 47°F (8°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 58°F in July. The area receives 273 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 34.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 9.
How is the job market in Acomb?
The unemployment rate in Acomb is 5.3%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Acomb?
36.2% of adults in Acomb hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Acomb?
The obesity rate in Acomb is 26.8% (below the national rate of 32.1%). 9.8% of adults are smokers. 79.9% are physically inactive. 13.5% of residents report depression.
What are the demographics of Acomb?
The racial and ethnic makeup of Acomb is 0.6% White, 0.6% Black or African American, 97.6% Asian. 98.5% of residents speak only English at home. 5.8% of the population are military veterans. 21.4% of residents have a disability. 88.0% have health insurance coverage.