Median Income
$25,200
66% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
9.7%
169% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population810
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$25,200
Per Capita$39,277
Unemployment9.7%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain41.7 in/yr
Sunny Days280/yr
Elevation180 ft (55 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 810 |
| Elevation | 180 ft (55 m) |
| Coordinates | 45.6897°, 11.8475° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Veneto |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 76°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 41.7 inches (1,059 mm) |
| Annual Snowfall | 7.0 inches (18 cm) |
| Median Household Income | $25,200 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Alberone a Good Place to Live?
Based on current data, Alberone receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Alberone offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Alberone is $25,200, 66% below the national average of $75,149. At 9.7%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Alberone enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 41°F in January while summers reach 76°F in July. With 280 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 41.7 inches, including 7.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Alberone has a population of 810. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
The median household income in Alberone is $25,200, which is 66% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 9.7% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $25,200 |
| 66% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 9.7% |
| 169% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Alberone, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Alberone vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Alberone enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 41°F in January while summers reach 76°F in July. The area gets 280 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 41.7 inches. The area receives 7.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 180 feet.
Temperature
41°F Jan (5°C)
76°F Jul (25°C)
| Annual Average | 57.6°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 76°F (25°C) |
| Sunny Days | 280 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 41.7 inches |
| 10% above US avg |
| Snowfall | 7.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 180 ft (55 m) |
| Coordinates | 45.6897°N, 11.8475°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 026013 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
2.5 in |
|
| February |
40°F (4°C) |
2.1 in |
Driest |
| March |
47°F (8°C) |
2.6 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
3.3 in |
|
| May |
63°F (17°C) |
3.7 in |
|
| June |
69°F (21°C) |
4.1 in |
Wettest |
| July |
76°F (25°C) |
3.0 in |
Warmest |
| August |
73°F (23°C) |
3.4 in |
|
| September |
66°F (19°C) |
3.2 in |
|
| October |
56°F (13°C) |
3.9 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
3.4 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
2.6 in |
Coldest |
Alberone has a seasonal temperature swing of 39°F — from 38°F in December to 76°F in July. Total annual precipitation is 37.9 inches, with June being the wettest month (4.1") and February the driest (2.1").
Frequently Asked Questions About Alberone
What is the population of Alberone?
Alberone has a population of 810 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Alberone expensive to live in?
Alberone is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $25,200, 66% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Alberone?
Alberone enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 76°F in July. The area receives 280 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 41.7 inches, with 7.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Alberone?
The job market in Alberone faces challenges, with unemployment at 9.7% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in Alberone?
34.2% of adults in Alberone hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Alberone?
The obesity rate in Alberone is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.