Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population887
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI23 (Good)
Rain48.2 in/yr
Sunny Days237/yr
Elevation1,017 ft (310 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 887 |
| Elevation | 1,017 ft (310 m) |
| Coordinates | 48.4663°, 13.4407° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Upper Austria |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 48.2 inches (1,223 mm) |
| Annual Snowfall | 37.9 inches (96 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Allerheiligen a Good Place to Live?
Based on current data, Allerheiligen receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Allerheiligen offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Allerheiligen experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 37°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 237 sunny days per year. Annual precipitation totals 48.2 inches, including 37.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Allerheiligen has a population of 887. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Allerheiligen vs U.S. Average
Social Characteristics
Allerheiligen vs U.S. Average
The median household income in Allerheiligen is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Allerheiligen vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Allerheiligen, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Allerheiligen vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Allerheiligen experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 37°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 237 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 48.2 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 37.9 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,017 feet.
Temperature
37°F Jan (3°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 51.6°F |
| 4% below US avg |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 237 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 48.2 inches |
| 27% above US avg |
| Snowfall | 37.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 1,017 ft (310 m) |
| Coordinates | 48.4663°N, 13.4407°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
37°F (3°C) |
2.4 in |
|
| February |
32°F (-0°C) |
2.2 in |
Coldest, Driest |
| March |
40°F (4°C) |
2.4 in |
|
| April |
47°F (8°C) |
2.4 in |
|
| May |
56°F (14°C) |
3.2 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
4.0 in |
|
| July |
70°F (21°C) |
4.2 in |
Warmest, Wettest |
| August |
64°F (18°C) |
3.7 in |
|
| September |
56°F (14°C) |
2.6 in |
|
| October |
48°F (9°C) |
2.4 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
2.8 in |
|
| December |
32°F (-0°C) |
2.8 in |
|
Allerheiligen has a seasonal temperature swing of 38°F — from 32°F in February to 70°F in July. Total annual precipitation is 35.1 inches, with July being the wettest month (4.2") and February the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About Allerheiligen
What is the population of Allerheiligen?
Allerheiligen has a population of 887 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Allerheiligen expensive to live in?
Allerheiligen is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Allerheiligen?
Allerheiligen has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 237 sunny days per year. Annual rainfall totals 48.2 inches, with 37.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Allerheiligen?
The unemployment rate in Allerheiligen is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Allerheiligen?
35.0% of adults in Allerheiligen hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Allerheiligen?
The obesity rate in Allerheiligen is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.