Median Income
$33,648
55% lower than US avg
Bachelor's+
35.4%
5% higher than US avg
Median Rent
$426
63% lower than US avg
Obesity Rate
20.4%
36% lower than US avg
Unemployment
3.7%
3% higher than US avg
Poverty Rate
0.2%
98% lower than US avg
People
Population828
Median Age45.7 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
B
Median Income$33,648
Per Capita$54,777
Unemployment3.7%
Poverty0.2%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$426
OwnershipN/A
Health
Obesity20.4%
UninsuredN/A
Smoking19.5%
Depression4.2%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI10 (Good)
Rain38.3 in/yr
Sunny Days228/yr
Elevation1,437 ft (438 m)
Education
B+
Bachelor's+35.4%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband92.5%
| Population | 828 |
| Elevation | 1,437 ft (438 m) |
| Coordinates | 48.6126°, 10.8093° |
| Timezone | Europe/Berlin |
| Country | 🇩🇪 Germany |
| State / Province | Bavaria |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 38.3 inches (972 mm) |
| Annual Snowfall | 21.3 inches (54 cm) |
| Median Household Income | $33,648 |
| Median Age | 45.7 years |
Is Allmannshofen a Good Place to Live?
Based on current data, Allmannshofen receives an overall livability score of 4.1 out of 5.0, earning a grade of A. Key strengths include a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include below-average incomes. Allmannshofen stands out as an excellent place to live, with strong marks across most quality-of-life indicators.
Economy & Jobs
The median household income in Allmannshofen is $33,648, 55% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 3.7%, indicating a healthy job market. Only 0.2% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $426 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 35.4% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Allmannshofen experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 37°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 228 sunny days per year. Annual precipitation totals 38.3 inches, including 21.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 10.
Allmannshofen has a population of 828. The median age is 45.7 years, 17% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.6% female and 49.4% male. 25.0% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 87.0% have health insurance coverage.
Population
45.7yrs
Median Age
17% above US avg
Race & Ethnicity
Allmannshofen vs U.S. Average
Social Characteristics
Allmannshofen vs U.S. Average
The median household income in Allmannshofen is $33,648, which is 55% below the national average of $75,149. Per capita income is $54,777 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 3.7% (above the 3.6% US average). 0.2% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 75.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Allmannshofen vs U.S.
Income
| Median HH Income | $33,648 |
| 55% below US avg |
| Per Capita Income | $54,777 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.7% |
| 3% above US avg |
| Poverty Rate | 0.2% |
| 98% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 75.20 (100=avg) |
Monthly rent averages $426 (63% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $426 |
| 63% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 83.0% |
| Renter-Occupied | 17.0% |
Property Tax
In Allmannshofen, 20.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.0% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.7% have high blood pressure. 19.5% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 83.7% are physically inactive, above the national average. 4.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Allmannshofen vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 20.4% |
| 36% below US avg |
| Diabetes | 5.0% |
| High Blood Pressure | 29.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.5% |
| 39% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 83.7% |
| Depression | 4.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Allmannshofen experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 37°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 228 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 38.3 inches. The area receives 21.3 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 10 — among the cleanest air in the country. 93% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,437 feet.
Temperature
37°F Jan (3°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 51.6°F |
| 4% below US avg |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 228 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 38.3 inches |
| 1% above US avg |
| Snowfall | 21.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 10.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.1% |
Geography
| Elevation | 1,437 ft (438 m) |
| Coordinates | 48.6126°N, 10.8093°W |
| Timezone | Europe/Berlin |
| County FIPS | 09772114 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
37°F (3°C) |
1.8 in |
|
| February |
32°F (0°C) |
1.8 in |
Coldest |
| March |
40°F (4°C) |
1.7 in |
Driest |
| April |
46°F (8°C) |
2.2 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
3.2 in |
|
| June |
60°F (16°C) |
3.7 in |
Wettest |
| July |
68°F (20°C) |
3.6 in |
Warmest |
| August |
63°F (17°C) |
3.1 in |
|
| September |
56°F (13°C) |
2.5 in |
|
| October |
47°F (8°C) |
2.4 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
2.3 in |
|
| December |
33°F (0°C) |
2.2 in |
|
Allmannshofen has a seasonal temperature swing of 36°F — from 32°F in February to 68°F in July. Total annual precipitation is 30.5 inches, with June being the wettest month (3.7") and March the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Allmannshofen
What is the population of Allmannshofen?
Allmannshofen has a population of 828 residents and is located in Germany.. The median age of residents is 45.7 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.6% female and 49.4% male.
Is Allmannshofen expensive to live in?
Allmannshofen is more affordable than the national average, with a cost of living index of 75.2 — below the baseline of 100. The median household income is $33,648, 55% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $426 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Allmannshofen?
Allmannshofen has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 228 sunny days per year. Annual rainfall totals 38.3 inches, with 21.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 10.
How is the job market in Allmannshofen?
Allmannshofen has a healthy job market with an unemployment rate of 3.7%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Allmannshofen?
For renters, the median monthly rent is $426.
How are the schools in Allmannshofen?
35.4% of adults in Allmannshofen hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Allmannshofen?
The obesity rate in Allmannshofen is 20.4% (below the national rate of 32.1%). 19.5% of adults are smokers. 83.7% are physically inactive. 4.2% of residents report depression.