Median Income
$26,698
64% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$531
54% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
5.4%
50% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population526
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$26,698
Per Capita$44,700
Unemployment5.4%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$531
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI17 (Good)
Rain51.4 in/yr
Sunny Days209/yr
Elevation1,001 ft (305 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 526 |
| Elevation | 1,001 ft (305 m) |
| Coordinates | 49.5117°, 5.5625° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Grand Est |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 51.4 inches (1,306 mm) |
| Annual Snowfall | 8.0 inches (20 cm) |
| Median Household Income | $26,698 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Allondrelle a Good Place to Live?
Based on current data, Allondrelle receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Allondrelle offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Allondrelle is $26,698, 64% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 5.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $531 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Allondrelle experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 39°F in January while summers reach 66°F in July. The area gets 209 sunny days per year. Annual precipitation totals 51.4 inches, including 8.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Allondrelle has a population of 526. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Allondrelle vs U.S. Average
Social Characteristics
Allondrelle vs U.S. Average
The median household income in Allondrelle is $26,698, which is 64% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.4% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Allondrelle vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,698 |
| 64% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.4% |
| 50% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $531 (54% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $531 |
| 54% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 57.5% |
| Renter-Occupied | 42.5% |
Property Tax
In Allondrelle, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Allondrelle vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Allondrelle experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 39°F in January while summers reach 66°F in July. The area gets 209 sunny days per year. Annual precipitation totals 51.4 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 8.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,001 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
66°F Jul (19°C)
| Annual Average | 52.3°F |
| 3% below US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Sunny Days | 209 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 51.4 inches |
| 35% above US avg |
| Snowfall | 8.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 1,001 ft (305 m) |
| Coordinates | 49.5117°N, 5.5625°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
4.0 in |
|
| February |
36°F (2°C) |
3.2 in |
Coldest |
| March |
41°F (5°C) |
3.4 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
2.5 in |
Driest |
| May |
54°F (12°C) |
3.1 in |
|
| June |
59°F (15°C) |
3.1 in |
|
| July |
66°F (19°C) |
3.0 in |
Warmest |
| August |
63°F (17°C) |
2.5 in |
|
| September |
56°F (14°C) |
3.0 in |
|
| October |
49°F (10°C) |
3.6 in |
|
| November |
41°F (5°C) |
3.7 in |
|
| December |
37°F (3°C) |
4.5 in |
Wettest |
Allondrelle has a seasonal temperature swing of 30°F — from 36°F in February to 66°F in July. Total annual precipitation is 39.5 inches, with December being the wettest month (4.5") and April the driest (2.5").
Frequently Asked Questions About Allondrelle
What is the population of Allondrelle?
Allondrelle has a population of 526 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Allondrelle expensive to live in?
Allondrelle is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $26,698, 64% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $531 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Allondrelle?
Allondrelle has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 66°F in July. The area receives 209 sunny days per year. Annual rainfall totals 51.4 inches, with 8.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Allondrelle?
The unemployment rate in Allondrelle is 5.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Allondrelle?
For renters, the median monthly rent is $531.
How are the schools in Allondrelle?
31.7% of adults in Allondrelle hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Allondrelle?
The obesity rate in Allondrelle is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.