Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population9,507
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI24 (Good)
Rain42.4 in/yr
Sunny Days358/yr
Elevation8,543 ft (2,604 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 9,507 |
| Elevation | 8,543 ft (2,604 m) |
| Coordinates | 19.1605°, -99.4874° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | México |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Annual Precipitation | 42.4 inches (1,077 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Almoloya del Río a Good Place to Live?
Based on current data, Almoloya del Río receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Almoloya del Río has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Almoloya del Río enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 52°F in January while summers reach 59°F in July. With 358 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 42.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Almoloya del Río has a population of 9,507. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Almoloya del Río vs U.S. Average
Social Characteristics
Almoloya del Río vs U.S. Average
The median household income in Almoloya del Río is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Almoloya del Río vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Almoloya del Río, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Almoloya del Río vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Almoloya del Río enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 52°F in January while summers reach 59°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 358 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 42.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 8,543 feet, a high-altitude location.
Temperature
52°F Jan (11°C)
59°F Jul (15°C)
| Annual Average | 57.7°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 52°F (11°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Sunny Days | 358 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.4 inches |
| 12% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 8,543 ft (2,604 m) |
| Coordinates | 19.1605°N, 99.4874°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
52°F (11°C) |
0.8 in |
|
| February |
53°F (12°C) |
0.4 in |
Driest |
| March |
56°F (13°C) |
0.6 in |
|
| April |
58°F (15°C) |
1.5 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
3.6 in |
|
| June |
58°F (15°C) |
8.2 in |
|
| July |
59°F (15°C) |
9.2 in |
Warmest, Wettest |
| August |
57°F (14°C) |
9.1 in |
|
| September |
57°F (14°C) |
7.7 in |
|
| October |
56°F (13°C) |
3.5 in |
|
| November |
54°F (12°C) |
0.9 in |
|
| December |
52°F (11°C) |
0.4 in |
Coldest |
Almoloya del Río has a seasonal temperature swing of 8°F — from 52°F in December to 59°F in July. Total annual precipitation is 45.8 inches, with July being the wettest month (9.2") and February the driest (0.4").
Frequently Asked Questions About Almoloya del Río
What is the population of Almoloya del Río?
Almoloya del Río has a population of 9,507 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Almoloya del Río expensive to live in?
Almoloya del Río is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Almoloya del Río?
Almoloya del Río enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winter temperatures average 52°F in January, while summers reach an average of 59°F in July. The area receives 358 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 42.4 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Almoloya del Río?
The job market in Almoloya del Río is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Almoloya del Río?
21.4% of adults in Almoloya del Río hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Almoloya del Río?
The obesity rate in Almoloya del Río is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.