Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,647
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp70°F (21°C)
AQI24 (Good)
Rain30.7 in/yr
Sunny Days360/yr
Elevation3,822 ft (1,165 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,647 |
| Elevation | 3,822 ft (1,165 m) |
| Coordinates | 18.1763°, -98.0764° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Puebla |
| Average Temperature | 70°F (21°C) |
| January Average | 67°F (19°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 30.7 inches (779 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Amatitlán de Azueta a Good Place to Live?
Based on current data, Amatitlán de Azueta receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Amatitlán de Azueta has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Amatitlán de Azueta enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 70°F. Winters average 67°F in January while summers reach 70°F in July. With 360 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 30.7 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Amatitlán de Azueta has a population of 1,647. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Amatitlán de Azueta vs U.S. Average
Social Characteristics
Amatitlán de Azueta vs U.S. Average
The median household income in Amatitlán de Azueta is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Amatitlán de Azueta vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Amatitlán de Azueta, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Amatitlán de Azueta vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Amatitlán de Azueta enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 70°F (21°C). Winters average 67°F in January while summers reach 70°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 360 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 30.7 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 3,822 feet.
Temperature
67°F Jan (19°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 70.4°F |
| 30% above US avg |
| January Average | 67°F (19°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 360 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 30.7 inches |
| 19% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 3,822 ft (1,165 m) |
| Coordinates | 18.1763°N, 98.0764°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
67°F (19°C) |
0.2 in |
Coldest |
| February |
71°F (22°C) |
0.2 in |
|
| March |
75°F (24°C) |
0.2 in |
|
| April |
78°F (25°C) |
0.5 in |
|
| May |
78°F (25°C) |
2.1 in |
Warmest |
| June |
76°F (24°C) |
5.1 in |
Wettest |
| July |
70°F (21°C) |
4.1 in |
|
| August |
74°F (23°C) |
4.1 in |
|
| September |
73°F (23°C) |
4.7 in |
|
| October |
73°F (23°C) |
1.9 in |
|
| November |
71°F (22°C) |
0.3 in |
|
| December |
69°F (21°C) |
0.2 in |
Driest |
Amatitlán de Azueta has a seasonal temperature swing of 11°F — from 67°F in January to 78°F in May. Total annual precipitation is 23.7 inches, with June being the wettest month (5.1") and December the driest (0.2").
Frequently Asked Questions About Amatitlán de Azueta
What is the population of Amatitlán de Azueta?
Amatitlán de Azueta has a population of 1,647 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Amatitlán de Azueta expensive to live in?
Amatitlán de Azueta is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Amatitlán de Azueta?
Amatitlán de Azueta enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 70°F (21°C). Winter temperatures average 67°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 360 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 30.7 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Amatitlán de Azueta?
The job market in Amatitlán de Azueta is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Amatitlán de Azueta?
21.4% of adults in Amatitlán de Azueta hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Amatitlán de Azueta?
The obesity rate in Amatitlán de Azueta is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.