Cuzco Department · 🇵🇪 Peru
Amaybamba is a small town in Cuzco Department, Peru with a population of 0. Elevation: 5,673 ft (1,729 m). Average temperature: 68°F (20°C).
| Elevation | 5,673 ft (1,729 m) |
| Coordinates | -13.2873°, -73.2666° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cuzco Department |
| Average Temperature | 68°F (20°C) |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 18.6 inches (472 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Amaybamba is a small town in Peru (Cuzco Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 5,673 feet (1,729 meters) above sea level. The average annual temperature is 68°F (20°C). Temperatures range from 66°F in January to 66°F in July. Annual precipitation averages 18.6 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 67.5°F |
| 25% above US avg | |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 66°F (19°C) |
| Sunny Days | 360 days/yr |
| Annual Rainfall | 18.6 inches |
| 51% below US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 5,673 ft (1,729 m) |
| Coordinates | -13.2873°N, 73.2666°W |
| Timezone | America/Lima |