Median Income
$33,493
55% lower than US avg
Violent Crime
1/100K
100% lower than US avg
Bachelor's+
42.2%
25% higher than US avg
Median Rent
$650
44% lower than US avg
Obesity Rate
15.7%
51% lower than US avg
Unemployment
10.4%
188% higher than US avg
Poverty Rate
0.8%
94% lower than US avg
People
Population1,885
Median Age44.9 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C+
Median Income$33,493
Per Capita$33,493
Unemployment10.4%
Poverty0.8%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$650
OwnershipN/A
Crime
A
Violent1/100K
PropertyN/A
Murder0.7/100K
Health
Obesity15.7%
UninsuredN/A
Smoking26.2%
Depression9.4%
Heart Disease9.3%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI60 (Moderate)
Rain67.1 in/yr
Sunny Days214/yr
Elevation1,749 ft (533 m)
Education
A
Bachelor's+42.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.5%
| Population | 1,885 |
| Elevation | 1,749 ft (533 m) |
| Coordinates | 42.2058°, -7.7371° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Galicia |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 67.1 inches (1,703 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $33,493 |
| Median Age | 44.9 years |
Is Ambía a Good Place to Live?
Based on current data, Ambía receives an overall livability score of 3.9 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include low crime rates, a highly educated population, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Ambía offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Ambía is $33,493, 55% below the national average of $75,149. At 10.4%, unemployment is notably high. Only 0.8% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $650 per month, below the national average — a plus for affordability.
Safety & Crime
Ambía is a very safe community with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents — well below the national average of 380.
Education
Educational attainment is solid, with 42.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Ambía experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 43°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 214 sunny days per year. Annual precipitation totals 67.1 inches. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Ambía has a population of 1,885. The median age is 44.9 years, 15% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.9% female and 49.1% male. 24.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
44.9yrs
Median Age
15% above US avg
The median household income in Ambía is $33,493, which is 55% below the national average of $75,149. Per capita income is $33,493 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.4% (above the 3.6% US average). 0.8% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 60.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $33,493 |
| 55% below US avg |
| Per Capita Income | $33,493 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.4% |
| 188% above US avg |
| Poverty Rate | 0.8% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.90 (100=avg) |
Monthly rent averages $650 (44% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $650 |
| 44% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 75.1% |
| Renter-Occupied | 24.9% |
Property Tax
In Ambía, 15.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.1% have diabetes (below the 10.5% national rate). Heart disease affects 9.3% of residents, above the national average. 27.2% have high blood pressure. 26.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.0% report binge drinking. 76.6% are physically inactive, above the national average. 9.4% report depression (below the 20.0% national average). 10.8% experience frequent mental distress.
Health Metrics: Ambía vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.7% |
| 51% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| Heart Disease | 9.3% |
| High Blood Pressure | 27.2% |
| COPD | 0.6% |
| Kidney Disease | 0.9% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 26.2% |
| 87% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 76.6% |
| Depression | 9.4% |
| Mental Distress | 10.8% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 84.0% |
| |
| Premature Death | 93/100K |
Food & Exercise
Ambía has a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, 100% below the national average of 380. The murder rate is 0.7 per 100,000 (below the national rate of 6.3). Overall, Ambía receives a safety grade of A.
Crime Rates: Ambía vs U.S. Average (per 100,000)
Violent Crime
| Total Violent | 0.7/100K |
| 100% below US avg |
| Murder | 0.7/100K |
| 89% below US avg |
Safety Score
| Safety Grade | A |
| Safety Score | 4.3 / 5.0 |
Ambía experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 43°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 214 sunny days per year. Annual precipitation totals 67.1 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60. 79% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,749 feet.
Temperature
43°F Jan (6°C)
67°F Jul (20°C)
| Annual Average | 54.5°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Sunny Days | 214 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 67.1 inches |
| 76% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 60.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 78.6% |
Geography
| Elevation | 1,749 ft (533 m) |
| Coordinates | 42.2058°N, 7.7371°W |
| Timezone | Europe/Madrid |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
43°F (6°C) |
8.7 in |
Coldest |
| February |
45°F (7°C) |
7.5 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
6.1 in |
|
| April |
51°F (11°C) |
5.2 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
5.1 in |
|
| June |
62°F (17°C) |
2.7 in |
|
| July |
67°F (20°C) |
1.3 in |
Driest |
| August |
68°F (20°C) |
1.7 in |
Warmest |
| September |
64°F (18°C) |
3.9 in |
|
| October |
57°F (14°C) |
7.1 in |
|
| November |
49°F (10°C) |
8.2 in |
|
| December |
45°F (7°C) |
9.6 in |
Wettest |
Ambía has a seasonal temperature swing of 25°F — from 43°F in January to 68°F in August. Total annual precipitation is 67.1 inches, with December being the wettest month (9.6") and July the driest (1.3").
Frequently Asked Questions About Ambía
What is the population of Ambía?
Ambía has a population of 1,885 residents and is located in Spain.. The median age of residents is 44.9 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.9% female and 49.1% male.
Is Ambía expensive to live in?
Ambía is more affordable than the national average, with a cost of living index of 60.9 — below the baseline of 100. The median household income is $33,493, 55% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $650 per month, below the national average of $1,163.
Is Ambía safe?
Ambía is considered a very safe city with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, well below the national average of 380. Overall, Ambía receives a safety grade of A based on combined crime data.
What is the weather like in Ambía?
Ambía has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 43°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 214 sunny days per year. Annual rainfall totals 67.1 inches. Air quality is rated Moderate with a median Air Quality Index (AQI) of 60.
How is the job market in Ambía?
The job market in Ambía faces challenges, with unemployment at 10.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Ambía?
For renters, the median monthly rent is $650.
How are the schools in Ambía?
42.2% of adults in Ambía hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Ambía?
The obesity rate in Ambía is 15.7% (below the national rate of 32.1%). 26.2% of adults are smokers. 76.6% are physically inactive. 9.4% of residents report depression.