Bachelor's+
15.0%
55% lower than US avg
Obesity Rate
24.5%
24% lower than US avg
Unemployment
12.9%
258% higher than US avg
Poverty Rate
1.9%
85% lower than US avg
People
Population607
Median Age37.5 yrs
DensityN/A
Male / Female46% / 54%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$8,159
Unemployment12.9%
Poverty1.9%
Health
Obesity24.5%
UninsuredN/A
Smoking24.5%
Depression0.7%
Climate
Avg Temp43°F (6°C)
AQI160 (Unhealthy)
Rain19.6 in/yr
Sunny Days300/yr
Elevation6,394 ft (1,949 m)
Education
C
Bachelor's+15.0%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband80.0%
| Population | 607 |
| Elevation | 6,394 ft (1,949 m) |
| Coordinates | 40.4973°, 45.3639° |
| Timezone | Asia/Yerevan |
| Country | 🇦🇲 Armenia |
| State / Province | Gegharkunik |
| Average Temperature | 43°F (6°C) |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 19.6 inches (498 mm) |
| Annual Snowfall | 4.1 inches (10 cm) |
| Median Age | 37.5 years |
Is Artanish a Good Place to Live?
Based on current data, Artanish receives an overall livability score of 2.2 out of 5.0, earning a grade of C. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Artanish has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
At 12.9%, unemployment is notably high. Only 1.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
15.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Artanish has a cool climate with an average annual temperature of 43°F. Winters average 27°F in January while summers reach 62°F in July. With 300 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 19.6 inches. Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 160.
Artanish has a population of 607. The median age is 37.5 years, 4% younger than the national median of 38.9. The gender split is 53.6% female and 46.4% male. 19.3% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 69.0% have health insurance coverage.
Population
37.5yrs
Median Age
4% below US avg
The median household income in Artanish is N/A. Per capita income is $8,159 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 12.9% (above the 3.6% US average). 1.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 37.5, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 12.9% |
| 258% above US avg |
| Poverty Rate | 1.9% |
| 85% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 37.50 (100=avg) |
In Artanish, 24.5% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 11.5% have diabetes. 47.3% have high blood pressure. 24.5% are current smokers (above the 14.0% national rate). 4.3% report binge drinking. 77.7% are physically inactive, above the national average. 0.7% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Artanish vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 24.5% |
| 24% below US avg |
| Diabetes | 11.5% |
| High Blood Pressure | 47.3% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 24.5% |
| 75% above US avg |
| Binge Drinking | 4.3% |
| Physical Inactivity | 77.7% |
| Depression | 0.7% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Artanish has a cool climate with an average annual temperature of 43°F (6°C). Winters average 27°F in January while summers reach 62°F in July. The area gets 300 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 19.6 inches (drier than the 38-inch national average). The area receives 4.1 inches of snow annually. Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 160 — residents may notice occasional air quality concerns. 16% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 6,394 feet, a high-altitude location.
Temperature
27°F Jan (-3°C)
62°F Jul (16°C)
| Annual Average | 42.9°F |
| 21% below US avg |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Sunny Days | 300 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 19.6 inches |
| 48% below US avg |
| Snowfall | 4.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 160.0 |
| Rating | Unhealthy |
| Good Days % | 16.3% |
Geography
| Elevation | 6,394 ft (1,949 m) |
| Coordinates | 40.4973°N, 45.3639°W |
| Timezone | Asia/Yerevan |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
27°F (-3°C) |
0.8 in |
Driest |
| February |
24°F (-5°C) |
1.0 in |
Coldest |
| March |
27°F (-3°C) |
1.4 in |
|
| April |
40°F (4°C) |
2.0 in |
|
| May |
47°F (8°C) |
3.0 in |
|
| June |
53°F (12°C) |
3.1 in |
Wettest |
| July |
62°F (16°C) |
2.0 in |
Warmest |
| August |
61°F (16°C) |
1.5 in |
|
| September |
57°F (14°C) |
1.1 in |
|
| October |
47°F (8°C) |
1.5 in |
|
| November |
40°F (4°C) |
1.3 in |
|
| December |
31°F (-1°C) |
0.9 in |
|
Artanish has a seasonal temperature swing of 38°F — from 24°F in February to 62°F in July. Total annual precipitation is 19.6 inches, with June being the wettest month (3.1") and January the driest (0.8").
Frequently Asked Questions About Artanish
What is the population of Artanish?
Artanish has a population of 607 residents and is located in Armenia.. The median age of residents is 37.5 years. The population is 53.6% female and 46.4% male.
Is Artanish expensive to live in?
Artanish is more affordable than the national average, with a cost of living index of 37.5 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Artanish?
Artanish has a cool climate with an average annual temperature of 43°F (6°C). Winter temperatures average 27°F in January, while summers reach an average of 62°F in July. The area receives 300 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 19.6 inches, with 4.1 inches of snow. Air quality is rated Unhealthy with a median Air Quality Index (AQI) of 160.
How is the job market in Artanish?
The job market in Artanish faces challenges, with unemployment at 12.9% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in Artanish?
15.0% of adults in Artanish hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Artanish?
The obesity rate in Artanish is 24.5% (below the national rate of 32.1%). 24.5% of adults are smokers. 77.7% are physically inactive. 0.7% of residents report depression.