Bachelor's+
22.1%
34% lower than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
0.8%
78% lower than US avg
Poverty Rate
0.0%
100% lower than US avg
People
Population15,352
Median Age40.1 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$7,195
Unemployment0.8%
Poverty0.0%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking16.1%
Depression4.8%
Climate
Avg Temp81°F (27°C)
AQI34 (Good)
Rain43.0 in/yr
Sunny Days258/yr
Elevation640 ft (195 m)
Education
C+
Bachelor's+22.1%
High School+95.0%
Community
CommuteN/A
Broadband89.5%
| Population | 15,352 |
| Elevation | 640 ft (195 m) |
| Coordinates | 14.9833°, 102.6500° |
| Timezone | Asia/Bangkok |
| Country | 🇹🇭 Thailand |
| State / Province | Nakhon Ratchasima |
| Average Temperature | 81°F (27°C) |
| January Average | 75°F (24°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 43.0 inches (1,093 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 40.1 years |
Is Ban Huai Thalaeng a Good Place to Live?
Based on current data, Ban Huai Thalaeng receives an overall livability score of 2.8 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Ban Huai Thalaeng has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 0.8%. Only 0.0% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
22.1% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 95.0% have completed high school.
Climate & Weather
Ban Huai Thalaeng has a warm climate with an average annual temperature of 81°F. Winters average 75°F in January while summers reach 83°F in July. With 258 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 34.
Ban Huai Thalaeng has a population of 15,352. The median age is 40.1 years, 3% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.3% female and 48.7% male. 21.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
40.1yrs
Median Age
3% above US avg
Race & Ethnicity
Ban Huai Thalaeng vs U.S. Average
Social Characteristics
Ban Huai Thalaeng vs U.S. Average
The median household income in Ban Huai Thalaeng is N/A. Per capita income is $7,195 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 0.8% (below the 3.6% US average). 0.0% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 29.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Ban Huai Thalaeng vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 0.8% |
| 78% below US avg |
| Poverty Rate | 0.0% |
| 100% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 29.70 (100=avg) |
In Ban Huai Thalaeng, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 8.5% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.2% have high blood pressure. 16.1% are current smokers. 7.6% report binge drinking. 77.5% are physically inactive, above the national average. 4.8% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Ban Huai Thalaeng vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 8.5% |
| High Blood Pressure | 29.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 16.1% |
| 15% above US avg |
| Binge Drinking | 7.6% |
| Physical Inactivity | 77.5% |
| Depression | 4.8% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Ban Huai Thalaeng has a warm climate with an average annual temperature of 81°F (27°C). Winters average 75°F in January while summers reach 83°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 258 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 43.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 34. 88% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 640 feet.
Temperature
75°F Jan (24°C)
83°F Jul (28°C)
| Annual Average | 80.6°F |
| 49% above US avg |
| January Average | 75°F (24°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Sunny Days | 258 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.0 inches |
| 13% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 34.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 88.3% |
Geography
| Elevation | 640 ft (195 m) |
| Coordinates | 14.9833°N, 102.6500°W |
| Timezone | Asia/Bangkok |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
75°F (24°C) |
0.2 in |
|
| February |
80°F (27°C) |
0.7 in |
|
| March |
84°F (29°C) |
1.6 in |
|
| April |
86°F (30°C) |
2.9 in |
Warmest |
| May |
84°F (29°C) |
5.8 in |
|
| June |
84°F (29°C) |
5.0 in |
|
| July |
83°F (28°C) |
5.6 in |
|
| August |
82°F (28°C) |
6.6 in |
|
| September |
81°F (27°C) |
8.4 in |
Wettest |
| October |
79°F (26°C) |
5.1 in |
|
| November |
76°F (25°C) |
1.1 in |
|
| December |
73°F (23°C) |
0.1 in |
Coldest, Driest |
Ban Huai Thalaeng has a seasonal temperature swing of 12°F — from 73°F in December to 86°F in April. Total annual precipitation is 43.0 inches, with September being the wettest month (8.4") and December the driest (0.1").
Frequently Asked Questions About Ban Huai Thalaeng
What is the population of Ban Huai Thalaeng?
Ban Huai Thalaeng has a population of 15,352 residents and is located in Thailand.. The median age of residents is 40.1 years. The population is 51.3% female and 48.7% male.
Is Ban Huai Thalaeng expensive to live in?
Ban Huai Thalaeng is more affordable than the national average, with a cost of living index of 29.7 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Ban Huai Thalaeng?
Ban Huai Thalaeng has a warm climate with an average annual temperature of 81°F (27°C). Winter temperatures average 75°F in January, while summers reach an average of 83°F in July. The area receives 258 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 43.0 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 34.
How is the job market in Ban Huai Thalaeng?
The job market in Ban Huai Thalaeng is very strong, with unemployment at just 0.8% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Ban Huai Thalaeng?
22.1% of adults in Ban Huai Thalaeng hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 95.0% have completed high school.
How healthy is Ban Huai Thalaeng?
The obesity rate in Ban Huai Thalaeng is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 16.1% of adults are smokers. 77.5% are physically inactive. 4.8% of residents report depression.