Bachelor's+
22.1%
34% lower than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
0.8%
78% lower than US avg
Poverty Rate
0.0%
100% lower than US avg
People
Population23,381
Median Age40.1 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$7,195
Unemployment0.8%
Poverty0.0%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking16.1%
Depression4.8%
Climate
Avg Temp82°F (28°C)
AQI34 (Good)
Rain94.6 in/yr
Sunny Days173/yr
Elevation33 ft (10 m)
Education
C+
Bachelor's+22.1%
High School+95.0%
Community
CommuteN/A
Broadband89.5%
| Population | 23,381 |
| Elevation | 33 ft (10 m) |
| Coordinates | 7.8849°, 98.3856° |
| Timezone | Asia/Bangkok |
| Country | 🇹🇭 Thailand |
| State / Province | Phuket |
| Average Temperature | 82°F (28°C) |
| January Average | 82°F (28°C) |
| July Average | 82°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 94.6 inches (2,402 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 40.1 years |
Is Ban Talat Nua a Good Place to Live?
Based on current data, Ban Talat Nua receives an overall livability score of 2.8 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, a low poverty rate. Ban Talat Nua has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 0.8%. Only 0.0% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
22.1% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 95.0% have completed high school.
Climate & Weather
Ban Talat Nua has a warm climate with an average annual temperature of 82°F. Winters average 82°F in January while summers reach 82°F in July. With 173 sunny days, the area sees less sunshine than many U.S. cities. Annual precipitation totals 94.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 34.
Ban Talat Nua has a population of 23,381. The median age is 40.1 years, 3% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.3% female and 48.7% male. 21.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
40.1yrs
Median Age
3% above US avg
Race & Ethnicity
Ban Talat Nua vs U.S. Average
Social Characteristics
Ban Talat Nua vs U.S. Average
The median household income in Ban Talat Nua is N/A. Per capita income is $7,195 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 0.8% (below the 3.6% US average). 0.0% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 29.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Ban Talat Nua vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 0.8% |
| 78% below US avg |
| Poverty Rate | 0.0% |
| 100% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 29.70 (100=avg) |
In Ban Talat Nua, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 8.5% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.2% have high blood pressure. 16.1% are current smokers. 7.6% report binge drinking. 77.5% are physically inactive, above the national average. 4.8% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Ban Talat Nua vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 8.5% |
| High Blood Pressure | 29.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 16.1% |
| 15% above US avg |
| Binge Drinking | 7.6% |
| Physical Inactivity | 77.5% |
| Depression | 4.8% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Ban Talat Nua has a warm climate with an average annual temperature of 82°F (28°C). Winters average 82°F in January while summers reach 82°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 173 sunny days per year. Annual precipitation totals 94.6 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 34. 88% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 33 feet, near sea level.
Temperature
82°F Jan (28°C)
82°F Jul (28°C)
| Annual Average | 82.0°F |
| 52% above US avg |
| January Average | 82°F (28°C) |
| July Average | 82°F (28°C) |
| Sunny Days | 173 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 94.6 inches |
| 149% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 34.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 88.3% |
Geography
| Elevation | 33 ft (10 m) |
| Coordinates | 7.8849°N, 98.3856°W |
| Timezone | Asia/Bangkok |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
82°F (28°C) |
1.5 in |
Driest |
| February |
83°F (28°C) |
1.9 in |
|
| March |
84°F (29°C) |
2.5 in |
|
| April |
84°F (29°C) |
5.7 in |
Warmest |
| May |
83°F (28°C) |
9.5 in |
|
| June |
83°F (28°C) |
9.7 in |
|
| July |
82°F (28°C) |
11.1 in |
|
| August |
82°F (28°C) |
14.1 in |
|
| September |
81°F (27°C) |
15.4 in |
Wettest |
| October |
81°F (27°C) |
13.0 in |
Coldest |
| November |
81°F (27°C) |
7.7 in |
|
| December |
81°F (27°C) |
2.4 in |
|
Ban Talat Nua has a seasonal temperature swing of 3°F — from 81°F in October to 84°F in April. Total annual precipitation is 94.6 inches, with September being the wettest month (15.4") and January the driest (1.5").
Frequently Asked Questions About Ban Talat Nua
What is the population of Ban Talat Nua?
Ban Talat Nua has a population of 23,381 residents and is located in Thailand.. The median age of residents is 40.1 years. The population is 51.3% female and 48.7% male.
Is Ban Talat Nua expensive to live in?
Ban Talat Nua is more affordable than the national average, with a cost of living index of 29.7 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Ban Talat Nua?
Ban Talat Nua has a warm climate with an average annual temperature of 82°F (28°C). Winter temperatures average 82°F in January, while summers reach an average of 82°F in July. The area receives 173 sunny days per year, below the national average of 205. Annual rainfall totals 94.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 34.
How is the job market in Ban Talat Nua?
The job market in Ban Talat Nua is very strong, with unemployment at just 0.8% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Ban Talat Nua?
22.1% of adults in Ban Talat Nua hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 95.0% have completed high school.
How healthy is Ban Talat Nua?
The obesity rate in Ban Talat Nua is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 16.1% of adults are smokers. 77.5% are physically inactive. 4.8% of residents report depression.