Bachelor's+
34.6%
3% higher than US avg
Obesity Rate
27.5%
14% lower than US avg
Unemployment
3.0%
17% lower than US avg
Poverty Rate
0.2%
98% lower than US avg
People
Population1,500
Median Age42.4 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$22,145
Unemployment3.0%
Poverty0.2%
Health
Obesity27.5%
UninsuredN/A
Smoking18.6%
Depression20.2%
Climate
Avg Temp44°F (7°C)
AQI24 (Good)
Rain23.6 in/yr
Sunny Days293/yr
Elevation341 ft (104 m)
Education
B+
Bachelor's+34.6%
High School+97.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.4%
| Population | 1,500 |
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 54.2466°, 22.0362° |
| Timezone | Europe/Warsaw |
| Country | 🇵🇱 Poland |
| State / Province | Warmia-Masuria |
| Average Temperature | 44°F (7°C) |
| January Average | 25°F (-4°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 23.6 inches (600 mm) |
| Annual Snowfall | 7.4 inches (19 cm) |
| Median Age | 42.4 years |
Is Banie Mazurskie a Good Place to Live?
Based on current data, Banie Mazurskie receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Banie Mazurskie offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 3.0%. Only 0.2% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.6% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 97.0% have completed high school.
Climate & Weather
Banie Mazurskie has a cool climate with an average annual temperature of 44°F. Winters average 25°F in January while summers reach 63°F in July. With 293 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 23.6 inches, including 7.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Banie Mazurskie has a population of 1,500. The median age is 42.4 years, 9% older than the national median of 38.9.
Population
42.4yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Banie Mazurskie vs U.S. Average
Social Characteristics
Banie Mazurskie vs U.S. Average
The median household income in Banie Mazurskie is N/A. The unemployment rate is 3.0% (below the 3.6% US average). 0.2% of residents live below the poverty line.
Income: Banie Mazurskie vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.0% |
| 17% below US avg |
| Poverty Rate | 0.2% |
| 98% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 49.00 (100=avg) |
In Banie Mazurskie, 27.5% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 18.6% are current smokers. 20.2% report depression. 78.8% are physically inactive.
Health Metrics: Banie Mazurskie vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 27.5% |
| 14% below US avg |
| Diabetes | 7.7% |
| High Blood Pressure | 49.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 18.6% |
| 33% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 78.8% |
| Depression | 20.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Banie Mazurskie has an average annual temperature of 44°F (7°C). Winters average 25°F in January while summers reach 63°F in July. Annual precipitation is 23.6 inches. The area enjoys 293 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Temperature
25°F Jan (-4°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 44.3°F |
| 18% below US avg |
| January Average | 25°F (-4°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 293 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 23.6 inches |
| 38% below US avg |
| Snowfall | 7.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.2% |
Geography
| Elevation | 341 ft (104 m) |
| Coordinates | 54.2466°N, 22.0362°W |
| Timezone | Europe/Warsaw |