Bali · 🇮🇩 Indonesia
Banjar Ambengan is a small town in Bali, Indonesia with a population of 0. Elevation: 1,014 ft (309 m). Average temperature: 81°F (27°C).
| Elevation | 1,014 ft (309 m) |
| Coordinates | -8.1689°, 115.1193° |
| Timezone | Asia/Makassar |
| Country | 🇮🇩 Indonesia |
| State / Province | Bali |
| Average Temperature | 81°F (27°C) |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 80°F (27°C) |
| Annual Precipitation | 29.9 inches (760 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Banjar Ambengan is a small town in Indonesia (Bali) with a population of 0. The city sits at an elevation of 1,014 feet (309 meters) above sea level. The average annual temperature is 81°F (27°C). Temperatures range from 81°F in January to 80°F in July. Annual precipitation averages 29.9 inches. The timezone is Asia/Makassar.
| Annual Average | 81.4°F |
| 51% above US avg | |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 80°F (27°C) |
| Sunny Days | 351 days/yr |
| Annual Rainfall | 29.9 inches |
| 21% below US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 1,014 ft (309 m) |
| Coordinates | -8.1689°N, 115.1193°W |
| Timezone | Asia/Makassar |