Bali · 🇮🇩 Indonesia
Banjar Belanga is a small town in Bali, Indonesia with a population of 0. Elevation: 3,934 ft (1,199 m). Average temperature: 82°F (28°C).
| Elevation | 3,934 ft (1,199 m) |
| Coordinates | -8.2494°, 115.2675° |
| Timezone | Asia/Makassar |
| Country | 🇮🇩 Indonesia |
| State / Province | Bali |
| Average Temperature | 82°F (28°C) |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Annual Precipitation | 24.9 inches (633 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Banjar Belanga is a small town in Indonesia (Bali) with a population of 0. The city sits at an elevation of 3,934 feet (1,199 meters) above sea level. The average annual temperature is 82°F (28°C). Temperatures range from 81°F in January to 81°F in July. Annual precipitation averages 24.9 inches. The timezone is Asia/Makassar.
| Annual Average | 81.9°F |
| 52% above US avg | |
| January Average | 81°F (27°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Sunny Days | 355 days/yr |
| Annual Rainfall | 24.9 inches |
| 34% below US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 3,934 ft (1,199 m) |
| Coordinates | -8.2494°N, 115.2675°W |
| Timezone | Asia/Makassar |
Banjar Belanga has a warm climate with an average annual temperature of 82°F (28°C). Winter temperatures average 81°F in January, while summers reach an average of 81°F in July. The area receives 355 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 24.9 inches.