Bachelor's+
42.2%
25% higher than US avg
Obesity Rate
15.7%
51% lower than US avg
Unemployment
10.4%
188% higher than US avg
Poverty Rate
0.8%
94% lower than US avg
People
Population413
Median Age44.9 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$33,493
Unemployment10.4%
Poverty0.8%
Health
Obesity15.7%
UninsuredN/A
Smoking26.2%
Depression9.4%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI60 (Moderate)
Rain22.5 in/yr
Sunny Days288/yr
Elevation2,854 ft (870 m)
Education
A
Bachelor's+42.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.5%
| Population | 413 |
| Elevation | 2,854 ft (870 m) |
| Coordinates | 41.7701°, -3.5559° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Castille and León |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 22.5 inches (570 mm) |
| Annual Snowfall | 6.3 inches (16 cm) |
| Median Age | 44.9 years |
Is Baños de Valdearados a Good Place to Live?
Based on current data, Baños de Valdearados receives an overall livability score of 4.4 out of 5.0, earning a grade of A. Key strengths include a highly educated population, abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Baños de Valdearados stands out as an excellent place to live, with strong marks across most quality-of-life indicators.
Economy & Jobs
At 10.4%, unemployment is notably high. Only 0.8% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 42.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Baños de Valdearados experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 36°F in January while summers reach 71°F in July. With 288 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 22.5 inches, including 6.3 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Baños de Valdearados has a population of 413. The median age is 44.9 years, 15% older than the national median of 38.9.
Population
44.9yrs
Median Age
15% above US avg
Race & Ethnicity
Baños de Valdearados vs U.S. Average
Social Characteristics
Baños de Valdearados vs U.S. Average
The median household income in Baños de Valdearados is N/A. The unemployment rate is 10.4% (above the 3.6% US average). 0.8% of residents live below the poverty line.
Income: Baños de Valdearados vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.4% |
| 188% above US avg |
| Poverty Rate | 0.8% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.90 (100=avg) |
In Baños de Valdearados, 15.7% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 26.2% are current smokers. 9.4% report depression. 76.6% are physically inactive.
Health Metrics: Baños de Valdearados vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.7% |
| 51% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| High Blood Pressure | 27.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 26.2% |
| 87% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 76.6% |
| Depression | 9.4% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Baños de Valdearados has an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 36°F in January while summers reach 71°F in July. Annual precipitation is 22.5 inches. The area enjoys 288 sunny days per year. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Temperature
36°F Jan (2°C)
71°F Jul (22°C)
| Annual Average | 53.5°F |
| 1% below US avg |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 288 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 22.5 inches |
| 41% below US avg |
| Snowfall | 6.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 60.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 78.6% |
Geography
| Elevation | 2,854 ft (870 m) |
| Coordinates | 41.7701°N, 3.5559°W |
| Timezone | Europe/Madrid |