Jiangxi · 🇨🇳 China
Banshi is a small town in Jiangxi, China with a population of 0. Elevation: 774 ft (236 m). Average temperature: 68°F (20°C).
| Elevation | 774 ft (236 m) |
| Coordinates | 25.3067°, 115.3554° |
| Timezone | Asia/Shanghai |
| Country | 🇨🇳 China |
| State / Province | Jiangxi |
| Average Temperature | 68°F (20°C) |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 83°F (29°C) |
| Annual Precipitation | 65.4 inches (1,662 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Banshi is a small town in China (Jiangxi) with a population of 0. The city sits at an elevation of 774 feet (236 meters) above sea level. The average annual temperature is 68°F (20°C). Temperatures range from 49°F in January to 83°F in July. Annual precipitation averages 65.4 inches. The timezone is Asia/Shanghai.
| Annual Average | 67.6°F |
| 25% above US avg | |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 83°F (29°C) |
| Sunny Days | 258 days/yr |
| Annual Rainfall | 65.4 inches |
| 72% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 774 ft (236 m) |
| Coordinates | 25.3067°N, 115.3554°W |
| Timezone | Asia/Shanghai |