Jilin · 🇨🇳 China
Banshi is a small town in Jilin, China with a population of 0. Elevation: 167 ft (51 m). Average temperature: 45°F (7°C).
| Elevation | 167 ft (51 m) |
| Coordinates | 42.7783°, 130.3383° |
| Timezone | Asia/Shanghai |
| Country | 🇨🇳 China |
| State / Province | Jilin |
| Average Temperature | 45°F (7°C) |
| January Average | 14°F (-10°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 38.7 inches (983 mm) |
| Annual Snowfall | 13.3 inches (34 cm) |
Banshi is a small town in China (Jilin) with a population of 0. The city sits at an elevation of 167 feet (51 meters) above sea level. The average annual temperature is 45°F (7°C). Temperatures range from 14°F in January to 71°F in July. Annual precipitation averages 38.7 inches. The timezone is Asia/Shanghai.
| Annual Average | 44.9°F |
| 17% below US avg | |
| January Average | 14°F (-10°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 285 days/yr |
| Annual Rainfall | 38.7 inches |
| 2% above US avg | |
| Snowfall | 13.3 inches/yr |
| Elevation | 167 ft (51 m) |
| Coordinates | 42.7783°N, 130.3383°W |
| Timezone | Asia/Shanghai |