Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population183
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp51°F (11°C)
AQI23 (Good)
Rain41.6 in/yr
Sunny Days264/yr
Elevation1,010 ft (308 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 183 |
| Elevation | 1,010 ft (308 m) |
| Coordinates | 46.8500°, 15.6333° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 51°F (11°C) |
| January Average | 35°F (1°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 41.6 inches (1,058 mm) |
| Annual Snowfall | 22.1 inches (56 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Breitenfeld am Tannenriegel a Good Place to Live?
Based on current data, Breitenfeld am Tannenriegel receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Breitenfeld am Tannenriegel offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Breitenfeld am Tannenriegel experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 35°F in January while summers reach 69°F in July. With 264 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 41.6 inches, including 22.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Breitenfeld am Tannenriegel has a population of 183. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Breitenfeld am Tannenriegel vs U.S. Average
Social Characteristics
Breitenfeld am Tannenriegel vs U.S. Average
The median household income in Breitenfeld am Tannenriegel is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Breitenfeld am Tannenriegel vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Breitenfeld am Tannenriegel, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Breitenfeld am Tannenriegel vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Breitenfeld am Tannenriegel experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winters average 35°F in January while summers reach 69°F in July. The area gets 264 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 41.6 inches. The area receives 22.1 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,010 feet.
Temperature
35°F Jan (1°C)
69°F Jul (21°C)
| Annual Average | 51.3°F |
| 5% below US avg |
| January Average | 35°F (1°C) |
| July Average | 69°F (21°C) |
| Sunny Days | 264 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 41.6 inches |
| 10% above US avg |
| Snowfall | 22.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 1,010 ft (308 m) |
| Coordinates | 46.8500°N, 15.6333°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
35°F (1°C) |
1.1 in |
Driest |
| February |
33°F (0°C) |
1.4 in |
|
| March |
41°F (5°C) |
2.0 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.4 in |
|
| May |
58°F (14°C) |
3.4 in |
|
| June |
63°F (17°C) |
4.7 in |
|
| July |
69°F (21°C) |
4.8 in |
Warmest, Wettest |
| August |
65°F (18°C) |
4.5 in |
|
| September |
58°F (15°C) |
3.4 in |
|
| October |
49°F (9°C) |
2.8 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
2.6 in |
|
| December |
31°F (-1°C) |
1.8 in |
Coldest |
Breitenfeld am Tannenriegel has a seasonal temperature swing of 39°F — from 31°F in December to 69°F in July. Total annual precipitation is 34.8 inches, with July being the wettest month (4.8") and January the driest (1.1").
Frequently Asked Questions About Breitenfeld am Tannenriegel
What is the population of Breitenfeld am Tannenriegel?
Breitenfeld am Tannenriegel has a population of 183 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Breitenfeld am Tannenriegel expensive to live in?
Breitenfeld am Tannenriegel is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Breitenfeld am Tannenriegel?
Breitenfeld am Tannenriegel has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winter temperatures average 35°F in January, while summers reach an average of 69°F in July. The area receives 264 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 41.6 inches, with 22.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Breitenfeld am Tannenriegel?
The unemployment rate in Breitenfeld am Tannenriegel is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Breitenfeld am Tannenriegel?
35.0% of adults in Breitenfeld am Tannenriegel hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Breitenfeld am Tannenriegel?
The obesity rate in Breitenfeld am Tannenriegel is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.