Bachelor's+
28.0%
17% lower than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
5.4%
49% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population6,109
Median Age41.8 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$24,615
Unemployment5.4%
Poverty0.5%
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking29.2%
Depression2.3%
Climate
Avg Temp48°F (9°C)
AQI21 (Good)
Rain23.5 in/yr
Sunny Days293/yr
Elevation571 ft (174 m)
Education
B
Bachelor's+28.0%
High School+97.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.2%
| Population | 6,109 |
| Elevation | 571 ft (174 m) |
| Coordinates | 48.6099°, 21.3262° |
| Timezone | Europe/Bratislava |
| Country | 🇸🇰 Slovakia |
| State / Province | Košice Region |
| Average Temperature | 48°F (9°C) |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 23.5 inches (598 mm) |
| Annual Snowfall | 3.4 inches (9 cm) |
| Median Age | 41.8 years |
Is Čaňa a Good Place to Live?
Based on current data, Čaňa receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Čaňa offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
28.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 97.0% have completed high school.
Climate & Weather
Čaňa experiences four distinct seasons with an average temperature of 48°F. Winters average 27°F in January while summers reach 67°F in July. With 293 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 23.5 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 21.
Čaňa has a population of 6,109. The median age is 41.8 years, 7% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.2% female and 48.8% male. 22.3% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 78.0% have health insurance coverage.
Population
41.8yrs
Median Age
7% above US avg
The median household income in Čaňa is N/A. Per capita income is $24,615 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.4% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.4% |
| 49% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.00 (100=avg) |
In Čaňa, 26.8% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.2% have diabetes (below the 10.5% national rate). 42.7% have high blood pressure. 29.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.0% report binge drinking. 71.5% are physically inactive, above the national average. 2.3% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Čaňa vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 7.2% |
| High Blood Pressure | 42.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 29.2% |
| 109% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 71.5% |
| Depression | 2.3% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Čaňa experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 48°F (9°C). Winters average 27°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 293 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 23.5 inches (drier than the 38-inch national average). The area receives 3.4 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 21 — among the cleanest air in the country. 91% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 571 feet.
Temperature
27°F Jan (-3°C)
67°F Jul (19°C)
| Annual Average | 48.2°F |
| 11% below US avg |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Sunny Days | 293 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 23.5 inches |
| 38% below US avg |
| Snowfall | 3.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 21.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.8% |
Geography
| Elevation | 571 ft (174 m) |
| Coordinates | 48.6099°N, 21.3262°W |
| Timezone | Europe/Bratislava |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
27°F (-3°C) |
1.0 in |
Coldest |
| February |
31°F (-0°C) |
1.0 in |
Driest |
| March |
40°F (5°C) |
1.1 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
1.8 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
2.6 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
3.3 in |
Wettest |
| July |
67°F (19°C) |
3.2 in |
Warmest |
| August |
66°F (19°C) |
2.7 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
2.1 in |
|
| October |
49°F (9°C) |
1.7 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
1.7 in |
|
| December |
30°F (-1°C) |
1.4 in |
|
Čaňa has a seasonal temperature swing of 39°F — from 27°F in January to 67°F in July. Total annual precipitation is 23.5 inches, with June being the wettest month (3.3") and February the driest (1.0").
Frequently Asked Questions About Čaňa
What is the population of Čaňa?
Čaňa has a population of 6,109 residents and is located in Slovakia.. The median age of residents is 41.8 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.2% female and 48.8% male.
Is Čaňa expensive to live in?
Čaňa is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Čaňa?
Čaňa has a four-season climate with an average annual temperature of 48°F (9°C). Winter temperatures average 27°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 293 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 23.5 inches, with 3.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 21.
How is the job market in Čaňa?
The unemployment rate in Čaňa is 5.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Čaňa?
28.0% of adults in Čaňa hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 97.0% have completed high school.
How healthy is Čaňa?
The obesity rate in Čaňa is 26.8% (below the national rate of 32.1%). 29.2% of adults are smokers. 71.5% are physically inactive. 2.3% of residents report depression.