Median Income
$23,396
69% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
11.3%
214% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population654
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$23,396
Per Capita$39,277
Unemployment11.3%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp60°F (16°C)
AQI16 (Good)
Rain43.7 in/yr
Sunny Days309/yr
Elevation702 ft (214 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 654 |
| Elevation | 702 ft (214 m) |
| Coordinates | 43.2973°, 10.6166° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Tuscany |
| Average Temperature | 60°F (16°C) |
| January Average | 45°F (7°C) |
| July Average | 78°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 43.7 inches (1,109 mm) |
| Annual Snowfall | 2.4 inches (6 cm) |
| Median Household Income | $23,396 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Casale Marittimo a Good Place to Live?
Based on current data, Casale Marittimo receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Casale Marittimo offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Casale Marittimo is $23,396, 69% below the national average of $75,149. At 11.3%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Casale Marittimo enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 60°F. Winters average 45°F in January while summers reach 78°F in July. With 309 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.7 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Casale Marittimo has a population of 654. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Casale Marittimo vs U.S. Average
Social Characteristics
Casale Marittimo vs U.S. Average
The median household income in Casale Marittimo is $23,396, which is 69% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 11.3% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Casale Marittimo vs U.S.
Income
| Median HH Income | $23,396 |
| 69% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 11.3% |
| 214% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Casale Marittimo, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Casale Marittimo vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Casale Marittimo enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winters average 45°F in January while summers reach 78°F in July. The area gets 309 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 43.7 inches. The area receives 2.4 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 702 feet.
Temperature
45°F Jan (7°C)
78°F Jul (25°C)
| Annual Average | 60.2°F |
| 11% above US avg |
| January Average | 45°F (7°C) |
| July Average | 78°F (25°C) |
| Sunny Days | 309 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.7 inches |
| 15% above US avg |
| Snowfall | 2.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 702 ft (214 m) |
| Coordinates | 43.2973°N, 10.6166°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 050006 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
45°F (7°C) |
2.1 in |
Coldest |
| February |
46°F (8°C) |
1.9 in |
|
| March |
50°F (10°C) |
2.1 in |
|
| April |
55°F (13°C) |
2.4 in |
|
| May |
62°F (17°C) |
1.8 in |
|
| June |
68°F (20°C) |
1.5 in |
|
| July |
78°F (25°C) |
0.8 in |
Warmest, Driest |
| August |
74°F (24°C) |
1.5 in |
|
| September |
68°F (20°C) |
2.8 in |
|
| October |
61°F (16°C) |
3.7 in |
Wettest |
| November |
53°F (11°C) |
3.6 in |
|
| December |
47°F (8°C) |
2.4 in |
|
Casale Marittimo has a seasonal temperature swing of 32°F — from 45°F in January to 78°F in July. Total annual precipitation is 26.5 inches, with October being the wettest month (3.7") and July the driest (0.8").
Frequently Asked Questions About Casale Marittimo
What is the population of Casale Marittimo?
Casale Marittimo has a population of 654 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Casale Marittimo expensive to live in?
Casale Marittimo is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $23,396, 69% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Casale Marittimo?
Casale Marittimo enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winter temperatures average 45°F in January, while summers reach an average of 78°F in July. The area receives 309 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 43.7 inches, with 2.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Casale Marittimo?
The job market in Casale Marittimo faces challenges, with unemployment at 11.3% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in Casale Marittimo?
34.2% of adults in Casale Marittimo hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Casale Marittimo?
The obesity rate in Casale Marittimo is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.