Median Income
$26,448
65% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
10.7%
197% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population832
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$26,448
Per Capita$39,277
Unemployment10.7%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp57°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain75.4 in/yr
Sunny Days282/yr
Elevation1,119 ft (341 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 832 |
| Elevation | 1,119 ft (341 m) |
| Coordinates | 45.7594°, 8.8115° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Lombardy |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 75.4 inches (1,915 mm) |
| Annual Snowfall | 12.8 inches (33 cm) |
| Median Household Income | $26,448 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Cascine Maggio a Good Place to Live?
Based on current data, Cascine Maggio receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Cascine Maggio offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Cascine Maggio is $26,448, 65% below the national average of $75,149. At 10.7%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Cascine Maggio enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 57°F. Winters average 42°F in January while summers reach 73°F in July. With 282 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 75.4 inches, including 12.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Cascine Maggio has a population of 832. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Cascine Maggio vs U.S. Average
Social Characteristics
Cascine Maggio vs U.S. Average
The median household income in Cascine Maggio is $26,448, which is 65% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 10.7% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Cascine Maggio vs U.S.
Income
| Median HH Income | $26,448 |
| 65% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.7% |
| 197% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Cascine Maggio, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Cascine Maggio vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Cascine Maggio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 73°F in July. The area gets 282 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 75.4 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 12.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,119 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
73°F Jul (23°C)
| Annual Average | 57.2°F |
| 6% above US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 282 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 75.4 inches |
| 98% above US avg |
| Snowfall | 12.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,119 ft (341 m) |
| Coordinates | 45.7594°N, 8.8115°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 012047 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (5°C) |
2.9 in |
|
| February |
38°F (3°C) |
2.8 in |
|
| March |
45°F (7°C) |
3.9 in |
|
| April |
51°F (11°C) |
4.4 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
5.8 in |
Wettest |
| June |
66°F (19°C) |
4.6 in |
|
| July |
73°F (23°C) |
3.2 in |
Warmest |
| August |
70°F (21°C) |
4.5 in |
|
| September |
63°F (17°C) |
4.3 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
5.0 in |
|
| November |
43°F (6°C) |
4.1 in |
|
| December |
36°F (2°C) |
2.3 in |
Coldest, Driest |
Cascine Maggio has a seasonal temperature swing of 38°F — from 36°F in December to 73°F in July. Total annual precipitation is 47.7 inches, with May being the wettest month (5.8") and December the driest (2.3").
Frequently Asked Questions About Cascine Maggio
What is the population of Cascine Maggio?
Cascine Maggio has a population of 832 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Cascine Maggio expensive to live in?
Cascine Maggio is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $26,448, 65% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Cascine Maggio?
Cascine Maggio enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 282 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 75.4 inches, with 12.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Cascine Maggio?
The job market in Cascine Maggio faces challenges, with unemployment at 10.7% — significantly above the national rate of 3.6%.
How are the schools in Cascine Maggio?
34.2% of adults in Cascine Maggio hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Cascine Maggio?
The obesity rate in Cascine Maggio is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.