Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population513
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain32.2 in/yr
Sunny Days295/yr
Elevation115 ft (35 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 513 |
| Elevation | 115 ft (35 m) |
| Coordinates | 44.7895°, 10.5238° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Emilia-Romagna |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 32.2 inches (818 mm) |
| Annual Snowfall | 3.1 inches (8 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Case Cocconi a Good Place to Live?
Based on current data, Case Cocconi receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Case Cocconi offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Case Cocconi enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 41°F in January while summers reach 77°F in July. With 295 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 32.2 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Case Cocconi has a population of 513. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Case Cocconi vs U.S. Average
Social Characteristics
Case Cocconi vs U.S. Average
The median household income in Case Cocconi is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Case Cocconi vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Case Cocconi, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Case Cocconi vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Case Cocconi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 41°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 295 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 32.2 inches. The area receives 3.1 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 115 feet.
Temperature
41°F Jan (5°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 58.7°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 295 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 32.2 inches |
| 15% below US avg |
| Snowfall | 3.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 115 ft (35 m) |
| Coordinates | 44.7895°N, 10.5238°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
2.0 in |
|
| February |
40°F (4°C) |
1.8 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
2.2 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
2.6 in |
|
| May |
63°F (17°C) |
2.4 in |
|
| June |
70°F (21°C) |
2.2 in |
|
| July |
77°F (25°C) |
1.5 in |
Warmest, Driest |
| August |
75°F (24°C) |
2.6 in |
|
| September |
67°F (19°C) |
2.5 in |
|
| October |
57°F (14°C) |
3.5 in |
Wettest |
| November |
45°F (7°C) |
3.0 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
2.1 in |
Coldest |
Case Cocconi has a seasonal temperature swing of 40°F — from 38°F in December to 77°F in July. Total annual precipitation is 28.3 inches, with October being the wettest month (3.5") and July the driest (1.5").
Frequently Asked Questions About Case Cocconi
What is the population of Case Cocconi?
Case Cocconi has a population of 513 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Case Cocconi expensive to live in?
Case Cocconi is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Case Cocconi?
Case Cocconi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 77°F in July. The area receives 295 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 32.2 inches, with 3.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Case Cocconi?
The unemployment rate in Case Cocconi is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Case Cocconi?
34.2% of adults in Case Cocconi hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Case Cocconi?
The obesity rate in Case Cocconi is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.