Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population969
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp56°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain40.1 in/yr
Sunny Days328/yr
Elevation102 ft (31 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 969 |
| Elevation | 102 ft (31 m) |
| Coordinates | 38.1405°, 14.9888° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Sicily |
| Average Temperature | 56°F (14°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 40.1 inches (1,018 mm) |
| Annual Snowfall | 37.2 inches (94 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Case Nuove Russo a Good Place to Live?
Based on current data, Case Nuove Russo receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Case Nuove Russo offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Case Nuove Russo enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 42°F in January while summers reach 77°F in July. With 328 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 40.1 inches, including 37.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Case Nuove Russo has a population of 969. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Case Nuove Russo vs U.S. Average
Social Characteristics
Case Nuove Russo vs U.S. Average
The median household income in Case Nuove Russo is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Case Nuove Russo vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Case Nuove Russo, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Case Nuove Russo vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Case Nuove Russo enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 328 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 40.1 inches. The area receives 37.2 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 102 feet.
Temperature
42°F Jan (6°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 56.4°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 328 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 40.1 inches |
| 5% above US avg |
| Snowfall | 37.2 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 102 ft (31 m) |
| Coordinates | 38.1405°N, 14.9888°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
3.2 in |
Coldest |
| February |
46°F (8°C) |
2.5 in |
|
| March |
49°F (9°C) |
2.2 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
1.8 in |
|
| May |
60°F (15°C) |
1.1 in |
|
| June |
67°F (19°C) |
0.4 in |
|
| July |
77°F (25°C) |
0.4 in |
Warmest, Driest |
| August |
73°F (23°C) |
0.6 in |
|
| September |
68°F (20°C) |
2.1 in |
|
| October |
61°F (16°C) |
3.1 in |
|
| November |
54°F (12°C) |
3.1 in |
|
| December |
49°F (9°C) |
3.6 in |
Wettest |
Case Nuove Russo has a seasonal temperature swing of 35°F — from 42°F in January to 77°F in July. Total annual precipitation is 24.0 inches, with December being the wettest month (3.6") and July the driest (0.4").
Frequently Asked Questions About Case Nuove Russo
What is the population of Case Nuove Russo?
Case Nuove Russo has a population of 969 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Case Nuove Russo expensive to live in?
Case Nuove Russo is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Case Nuove Russo?
Case Nuove Russo enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 77°F in July. The area receives 328 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 40.1 inches, with 37.2 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Case Nuove Russo?
The unemployment rate in Case Nuove Russo is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Case Nuove Russo?
34.2% of adults in Case Nuove Russo hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Case Nuove Russo?
The obesity rate in Case Nuove Russo is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.