Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population635
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp62°F (17°C)
AQI16 (Good)
Rain73.9 in/yr
Sunny Days294/yr
Elevation1,240 ft (378 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 635 |
| Elevation | 1,240 ft (378 m) |
| Coordinates | 44.0750°, 10.1678° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Tuscany |
| Average Temperature | 62°F (17°C) |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 73.9 inches (1,876 mm) |
| Annual Snowfall | 4.3 inches (11 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Casette a Good Place to Live?
Based on current data, Casette receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Casette offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Casette enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 62°F. Winters average 49°F in January while summers reach 78°F in July. With 294 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 73.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Casette has a population of 635. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
The median household income in Casette is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Casette, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Casette vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Casette enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 62°F (17°C). Winters average 49°F in January while summers reach 78°F in July. The area gets 294 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 73.9 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 4.3 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,240 feet.
Temperature
49°F Jan (9°C)
78°F Jul (26°C)
| Annual Average | 62.4°F |
| 16% above US avg |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Sunny Days | 294 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 73.9 inches |
| 94% above US avg |
| Snowfall | 4.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,240 ft (378 m) |
| Coordinates | 44.0750°N, 10.1678°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
49°F (9°C) |
6.5 in |
|
| February |
37°F (3°C) |
5.1 in |
Coldest |
| March |
41°F (5°C) |
5.6 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
6.1 in |
|
| May |
54°F (12°C) |
4.3 in |
|
| June |
60°F (16°C) |
3.8 in |
|
| July |
78°F (26°C) |
2.1 in |
Warmest, Driest |
| August |
66°F (19°C) |
3.5 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
5.6 in |
|
| October |
51°F (11°C) |
8.1 in |
|
| November |
43°F (6°C) |
8.9 in |
Wettest |
| December |
38°F (3°C) |
7.1 in |
|
Casette has a seasonal temperature swing of 41°F — from 37°F in February to 78°F in July. Total annual precipitation is 66.5 inches, with November being the wettest month (8.9") and July the driest (2.1").
Frequently Asked Questions About Casette
What is the population of Casette?
Casette has a population of 635 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Casette expensive to live in?
Casette is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Casette?
Casette enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 62°F (17°C). Winter temperatures average 49°F in January, while summers reach an average of 78°F in July. The area receives 294 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 73.9 inches, with 4.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Casette?
The unemployment rate in Casette is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Casette?
34.2% of adults in Casette hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Casette?
The obesity rate in Casette is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.