Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population569
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain38.9 in/yr
Sunny Days307/yr
Elevation974 ft (297 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 569 |
| Elevation | 974 ft (297 m) |
| Coordinates | 42.8225°, 12.6742° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Umbria |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 38.9 inches (987 mm) |
| Annual Snowfall | 4.8 inches (12 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Castel Ritaldi a Good Place to Live?
Based on current data, Castel Ritaldi receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Castel Ritaldi offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Castel Ritaldi enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. With 307 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 38.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Castel Ritaldi has a population of 569. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Castel Ritaldi vs U.S. Average
Social Characteristics
Castel Ritaldi vs U.S. Average
The median household income in Castel Ritaldi is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Castel Ritaldi vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Castel Ritaldi, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Castel Ritaldi vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Castel Ritaldi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 78°F in July. The area gets 307 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 38.9 inches. The area receives 4.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 974 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
78°F Jul (26°C)
| Annual Average | 58.0°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Sunny Days | 307 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 38.9 inches |
| 2% above US avg |
| Snowfall | 4.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 974 ft (297 m) |
| Coordinates | 42.8225°N, 12.6742°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (5°C) |
1.6 in |
Driest |
| February |
41°F (5°C) |
1.9 in |
Coldest |
| March |
45°F (7°C) |
1.8 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
2.2 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
2.4 in |
|
| June |
66°F (19°C) |
2.3 in |
|
| July |
78°F (26°C) |
1.7 in |
Warmest |
| August |
71°F (22°C) |
2.0 in |
|
| September |
65°F (18°C) |
2.8 in |
|
| October |
56°F (13°C) |
3.1 in |
Wettest |
| November |
47°F (8°C) |
3.0 in |
|
| December |
41°F (5°C) |
2.3 in |
|
Castel Ritaldi has a seasonal temperature swing of 38°F — from 41°F in February to 78°F in July. Total annual precipitation is 27.0 inches, with October being the wettest month (3.1") and January the driest (1.6").
Frequently Asked Questions About Castel Ritaldi
What is the population of Castel Ritaldi?
Castel Ritaldi has a population of 569 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Castel Ritaldi expensive to live in?
Castel Ritaldi is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Castel Ritaldi?
Castel Ritaldi enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 78°F in July. The area receives 307 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 38.9 inches, with 4.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Castel Ritaldi?
The unemployment rate in Castel Ritaldi is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Castel Ritaldi?
34.2% of adults in Castel Ritaldi hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Castel Ritaldi?
The obesity rate in Castel Ritaldi is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.