Median Income
$22,875
70% lower than US avg
Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Median Rent
$700
40% lower than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
10.7%
197% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population470
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C
Median Income$22,875
Per Capita$39,277
Unemployment10.7%
Poverty0.9%
Housing
C+
Home ValueN/A
Rent$700
OwnershipN/A
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp56°F (14°C)
AQI16 (Good)
Rain33.6 in/yr
Sunny Days287/yr
Elevation876 ft (267 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 470 |
| Elevation | 876 ft (267 m) |
| Coordinates | 45.0740°, 8.2401° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Piedmont |
| Average Temperature | 56°F (14°C) |
| January Average | 38°F (4°C) |
| July Average | 75°F (24°C) |
| Annual Precipitation | 33.6 inches (852 mm) |
| Annual Snowfall | 4.8 inches (12 cm) |
| Median Household Income | $22,875 |
| Median Age | 47.3 years |
Is Castelletto Merli a Good Place to Live?
Based on current data, Castelletto Merli receives an overall livability score of 2.9 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Castelletto Merli has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The median household income in Castelletto Merli is $22,875, 70% below the national average of $75,149. At 10.7%, unemployment is notably high. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $700 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Castelletto Merli enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 38°F in January while summers reach 75°F in July. With 287 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Castelletto Merli has a population of 470. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Castelletto Merli vs U.S. Average
Social Characteristics
Castelletto Merli vs U.S. Average
The median household income in Castelletto Merli is $22,875, which is 70% below the national average of $75,149. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 10.7% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Castelletto Merli vs U.S.
Income
| Median HH Income | $22,875 |
| 70% below US avg |
| Per Capita Income | $39,277 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.7% |
| 197% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
Monthly rent averages $700 (40% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $700 |
| 40% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Castelletto Merli, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Castelletto Merli vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Castelletto Merli enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winters average 38°F in January while summers reach 75°F in July. The area gets 287 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 33.6 inches. The area receives 4.8 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 876 feet.
Temperature
38°F Jan (4°C)
75°F Jul (24°C)
| Annual Average | 56.3°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 38°F (4°C) |
| July Average | 75°F (24°C) |
| Sunny Days | 287 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.6 inches |
| 12% below US avg |
| Snowfall | 4.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 876 ft (267 m) |
| Coordinates | 45.0740°N, 8.2401°W |
| Timezone | Europe/Rome |
| County FIPS | 006050 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
38°F (4°C) |
1.7 in |
|
| February |
40°F (4°C) |
1.7 in |
|
| March |
47°F (8°C) |
2.4 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
3.0 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
3.6 in |
Wettest |
| June |
67°F (20°C) |
2.4 in |
|
| July |
75°F (24°C) |
1.5 in |
Warmest |
| August |
72°F (22°C) |
2.6 in |
|
| September |
65°F (18°C) |
2.2 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
3.2 in |
|
| November |
44°F (7°C) |
2.3 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
1.5 in |
Coldest, Driest |
Castelletto Merli has a seasonal temperature swing of 37°F — from 38°F in December to 75°F in July. Total annual precipitation is 28.2 inches, with May being the wettest month (3.6") and December the driest (1.5").
Frequently Asked Questions About Castelletto Merli
What is the population of Castelletto Merli?
Castelletto Merli has a population of 470 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Castelletto Merli expensive to live in?
Castelletto Merli is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100. The median household income is $22,875, 70% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $700 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Castelletto Merli?
Castelletto Merli enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (14°C). Winter temperatures average 38°F in January, while summers reach an average of 75°F in July. The area receives 287 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.6 inches, with 4.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Castelletto Merli?
The job market in Castelletto Merli faces challenges, with unemployment at 10.7% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Castelletto Merli?
For renters, the median monthly rent is $700.
How are the schools in Castelletto Merli?
34.2% of adults in Castelletto Merli hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Castelletto Merli?
The obesity rate in Castelletto Merli is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.