Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population515
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain54.2 in/yr
Sunny Days311/yr
Elevation2,119 ft (646 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 515 |
| Elevation | 2,119 ft (646 m) |
| Coordinates | 41.6187°, 14.1971° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Molise |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 74°F (24°C) |
| Annual Precipitation | 54.2 inches (1,377 mm) |
| Annual Snowfall | 8.9 inches (22 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Castelromano a Good Place to Live?
Based on current data, Castelromano receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Castelromano offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Castelromano experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 40°F in January while summers reach 74°F in July. With 311 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 54.2 inches, including 8.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Castelromano has a population of 515. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Castelromano vs U.S. Average
Social Characteristics
Castelromano vs U.S. Average
The median household income in Castelromano is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Castelromano vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Castelromano, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Castelromano vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Castelromano experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 40°F in January while summers reach 74°F in July. The area gets 311 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 54.2 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 8.9 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,119 feet.
Temperature
40°F Jan (4°C)
74°F Jul (24°C)
| Annual Average | 54.9°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 74°F (24°C) |
| Sunny Days | 311 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 54.2 inches |
| 43% above US avg |
| Snowfall | 8.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,119 ft (646 m) |
| Coordinates | 41.6187°N, 14.1971°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (4°C) |
2.5 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
2.4 in |
Coldest |
| March |
44°F (6°C) |
2.2 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.5 in |
|
| May |
57°F (14°C) |
2.1 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
1.6 in |
|
| July |
74°F (24°C) |
1.4 in |
Warmest, Driest |
| August |
70°F (21°C) |
1.8 in |
|
| September |
63°F (17°C) |
2.4 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
3.0 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
3.7 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
2.9 in |
|
Castelromano has a seasonal temperature swing of 35°F — from 39°F in February to 74°F in July. Total annual precipitation is 28.5 inches, with November being the wettest month (3.7") and July the driest (1.4").
Frequently Asked Questions About Castelromano
What is the population of Castelromano?
Castelromano has a population of 515 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Castelromano expensive to live in?
Castelromano is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Castelromano?
Castelromano has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 74°F in July. The area receives 311 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 54.2 inches, with 8.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Castelromano?
The unemployment rate in Castelromano is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Castelromano?
34.2% of adults in Castelromano hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Castelromano?
The obesity rate in Castelromano is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.