Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population7,091
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp79°F (26°C)
AQI24 (Good)
Rain72.9 in/yr
Sunny Days206/yr
Elevation23 ft (7 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 7,091 |
| Elevation | 23 ft (7 m) |
| Coordinates | 18.2612°, -93.1816° |
| Timezone | America/Merida |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Tabasco |
| Average Temperature | 79°F (26°C) |
| January Average | 73°F (23°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 72.9 inches (1,851 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Chichicapa a Good Place to Live?
Based on current data, Chichicapa receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, a low poverty rate. Chichicapa has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Chichicapa has a warm climate with an average annual temperature of 79°F. Winters average 73°F in January while summers reach 83°F in July. The area gets 206 sunny days per year. Annual precipitation totals 72.9 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Chichicapa has a population of 7,091. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Chichicapa vs U.S. Average
Social Characteristics
Chichicapa vs U.S. Average
The median household income in Chichicapa is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Chichicapa vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Chichicapa, 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Chichicapa vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Chichicapa has a warm climate with an average annual temperature of 79°F (26°C). Winters average 73°F in January while summers reach 83°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 206 sunny days per year. Annual precipitation totals 72.9 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 23 feet, near sea level.
Temperature
73°F Jan (23°C)
83°F Jul (28°C)
| Annual Average | 79.4°F |
| 47% above US avg |
| January Average | 73°F (23°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Sunny Days | 206 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 72.9 inches |
| 92% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 23 ft (7 m) |
| Coordinates | 18.2612°N, 93.1816°W |
| Timezone | America/Merida |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
73°F (23°C) |
5.9 in |
Coldest |
| February |
74°F (23°C) |
3.8 in |
|
| March |
78°F (26°C) |
1.6 in |
Driest |
| April |
82°F (28°C) |
1.7 in |
|
| May |
84°F (29°C) |
2.5 in |
Warmest |
| June |
83°F (29°C) |
6.6 in |
|
| July |
83°F (28°C) |
5.6 in |
|
| August |
83°F (28°C) |
6.7 in |
|
| September |
82°F (28°C) |
11.1 in |
|
| October |
80°F (26°C) |
13.6 in |
Wettest |
| November |
77°F (25°C) |
7.8 in |
|
| December |
74°F (23°C) |
6.0 in |
|
Chichicapa has a seasonal temperature swing of 11°F — from 73°F in January to 84°F in May. Total annual precipitation is 72.9 inches, with October being the wettest month (13.6") and March the driest (1.6").
Frequently Asked Questions About Chichicapa
What is the population of Chichicapa?
Chichicapa has a population of 7,091 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Chichicapa expensive to live in?
Chichicapa is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Chichicapa?
Chichicapa has a warm climate with an average annual temperature of 79°F (26°C). Winter temperatures average 73°F in January, while summers reach an average of 83°F in July. The area receives 206 sunny days per year. Annual rainfall totals 72.9 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Chichicapa?
The job market in Chichicapa is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Chichicapa?
21.4% of adults in Chichicapa hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Chichicapa?
The obesity rate in Chichicapa is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.