Median Income
$49,944
34% lower than US avg
Home Value
$1
100% lower than US avg
Violent Crime
1/100K
100% lower than US avg
Bachelor's+
36.2%
7% higher than US avg
Median Rent
$900
23% lower than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
4.8%
32% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population987
Median Age40.6 yrs
Density123/mi²
Male / Female49% / 51%
Economy
B+
Median Income$49,944
Per Capita$49,944
Unemployment4.8%
Poverty0.5%
Housing
A+
Home Value$1
Rent$900
Ownership63.0%
Crime
A
Violent1/100K
PropertyN/A
Murder1.1/100K
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking9.8%
Depression13.5%
Heart Disease11.0%
Climate
Avg Temp51°F (11°C)
AQI9 (Good)
Rain36.6 in/yr
Sunny Days221/yr
Elevation413 ft (126 m)
Education
B+
Bachelor's+36.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband96.3%
| Population | 987 |
| Population Density | 123 / sq mi |
| Elevation | 413 ft (126 m) |
| Coordinates | 51.4616°, -1.3161° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 51°F (11°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 36.6 inches (929 mm) |
| Annual Snowfall | 4.5 inches (11 cm) |
| Median Household Income | $49,944 |
| Median Age | 40.6 years |
Is Chieveley a Good Place to Live?
Based on current data, Chieveley receives an overall livability score of 4.2 out of 5.0, earning a grade of A. Key strengths include low crime rates, affordable housing, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include below-average incomes. Chieveley stands out as an excellent place to live, with strong marks across most quality-of-life indicators.
Economy & Jobs
The median household income in Chieveley is $49,944, 34% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 4.8%, indicating a healthy job market. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
The median home value in Chieveley is $1, 100% below the national median / offering relatively affordable homeownership. Renters pay a median of $900 per month, below the national average / a plus for affordability. At just 0x median income, home prices are very affordable relative to local earnings.
Safety & Crime
Chieveley is a very safe community with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents / well below the national average of 380.
Education
Educational attainment is solid, with 36.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Chieveley experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 40°F in January while summers reach 60°F in July. The area gets 221 sunny days per year. Annual precipitation totals 36.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
Chieveley has a population of 987 with a density of 123 people per square mile, spread across 8.1 square miles. The median age is 40.6 years, 4% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 21.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 88.0% have health insurance coverage.
Population
40.6yrs
Median Age
4% above US avg
Race & Ethnicity
Chieveley vs U.S. Average
Social Characteristics
Chieveley vs U.S. Average
The median household income in Chieveley is $49,944, which is 34% below the national average of $75,149. Per capita income is $49,944 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 4.8% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 85.9, below the national baseline of 100 / offering relatively affordable living.
Income: Chieveley vs U.S.
Income
| Median HH Income | $49,944 |
| 34% below US avg |
| Per Capita Income | $49,944 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.8% |
| 32% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 85.90 (100=avg) |
The median home value in Chieveley is $1, 100% below the national median of $281,900. Monthly rent averages $900 (23% below the national average of $1,163). 63.0% of housing units are owner-occupied. The home price-to-income ratio is 0x, well within the affordable range.
Home Values
| Census Median | $1 |
| 100% below US avg |
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $900 |
| 23% below US avg |
Ownership & Property
| Homeownership | 63.0% |
| Owner-Occupied | 63.0% |
| Renter-Occupied | 37.0% |
Property Tax
In Chieveley, 26.8% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). Heart disease affects 11.0% of residents, above the national average. 26.4% have high blood pressure. 9.8% are current smokers (below the 14.0% national rate). 10.9% report binge drinking. 79.9% are physically inactive, above the national average. 13.5% report depression (below the 20.0% national average). 2.9% experience frequent mental distress.
Health Metrics: Chieveley vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| Heart Disease | 11.0% |
| High Blood Pressure | 26.4% |
| COPD | 1.9% |
| Kidney Disease | 2.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 9.8% |
| 30% below US avg |
| Binge Drinking | 10.9% |
| Physical Inactivity | 79.9% |
| Depression | 13.5% |
| Mental Distress | 2.9% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 88.0% |
| |
| Premature Death | 110/100K |
Food & Exercise
Chieveley has a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, 100% below the national average of 380. The murder rate is 1.1 per 100,000 (below the national rate of 6.3). Overall, Chieveley receives a safety grade of A.
Crime Rates: Chieveley vs U.S. Average (per 100,000)
Violent Crime
| Total Violent | 1.1/100K |
| 100% below US avg |
| Murder | 1.1/100K |
| 82% below US avg |
Safety Score
| Safety Grade | A |
| Safety Score | 4.2 / 5.0 |
Chieveley experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winters average 40°F in January while summers reach 60°F in July. The area gets 221 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 36.6 inches. The area receives 4.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 9 / among the cleanest air in the country. 93% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 413 feet.
Temperature
40°F Jan (4°C)
60°F Jul (16°C)
| Annual Average | 51.3°F |
| 5% below US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Sunny Days | 221 days/yr |
Geography
| Elevation | 413 ft (126 m) |
| Area | 8.1 sq mi (20.8 km²) |
| Population Density | 123/sq mi |
| Coordinates | 51.4616°N, 1.3161°W |
| Timezone | Europe/London |
Precipitation & Snow
Annual Rainfall
36.6"
4% below US avg
Wettest Month (Dec)
2.99"
Air Quality
| AQI Median | 9.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.2% |
Earthquake History
39 earthquakes (M2.5+) recorded within 150 km since 1990.
Strongest on record: M4.8.
| Sep 22, 2002 |
2 km ESE of Wombourn, United Kingdom |
M4.8 |
131 km |
9 km |
| Apr 2, 1990 |
4 km NNE of Presteigne, United Kingdom |
M4.7 |
149 km |
18 km |
| Sep 23, 2000 |
1 km WSW of Warwick, United Kingdom |
M4.0 |
93 km |
13 km |
| Jan 28, 2015 |
2 km WSW of Market Overton, United Kingdom |
M3.8 |
147 km |
3 km |
| Jan 29, 2004 |
2 km E of North Petherton, United Kingdom |
M3.7 |
123 km |
7 km |
| May 12, 1994 |
4 km S of Shipston on Stour, United Kingdom |
M3.7 |
66 km |
10 km |
| Jan 1, 1994 |
Wales-England region, United Kingdom |
M3.6 |
147 km |
10 km |
| Jan 29, 2004 |
2 km E of North Petherton, United Kingdom |
M3.6 |
123 km |
7 km |
| Feb 12, 2002 |
1 km SSE of Deri, United Kingdom |
M3.5 |
137 km |
8 km |
| Apr 18, 2014 |
3 km WSW of Market Overton, United Kingdom |
M3.5 |
146 km |
2 km |
| Oct 10, 2001 |
2 km SSE of Caerphilly, United Kingdom |
M3.5 |
131 km |
10 km |
| Jun 20, 2002 |
3 km N of Marshfield, United Kingdom |
M3.4 |
123 km |
14 km |
| Feb 17, 1992 |
1 km W of Warboys, United Kingdom |
M3.4 |
134 km |
10 km |
| Feb 24, 2023 |
1 km ENE of Brynmawr, United Kingdom |
M3.4 |
133 km |
10 km |
| Jan 29, 2004 |
2 km E of North Petherton, United Kingdom |
M3.3 |
123 km |
7 km |
| Sep 9, 1995 |
0 km WNW of East Wittering, United Kingdom |
M3.3 |
83 km |
10 km |
| Jul 30, 1999 |
2 km ENE of Bargoed, United Kingdom |
M3.3 |
133 km |
6 km |
| Feb 27, 2019 |
3 km SE of Dorking, United Kingdom |
M3.3 |
76 km |
10 km |
| Sep 17, 1993 |
3 km S of Leominster, United Kingdom |
M3.2 |
128 km |
10 km |
| Feb 21, 2022 |
5 km N of Hockley, United Kingdom |
M3.2 |
128 km |
10 km |
Source: USGS Earthquake Catalog (M2.5+, 1990–2025). Sorted by magnitude.
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (4°C) |
2.9 in |
Coldest |
| February |
40°F (4°C) |
2.0 in |
|
| March |
43°F (6°C) |
2.3 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
1.8 in |
|
| May |
53°F (11°C) |
2.0 in |
|
| June |
58°F (14°C) |
2.2 in |
|
| July |
60°F (16°C) |
1.7 in |
Driest |
| August |
61°F (16°C) |
2.2 in |
Warmest |
| September |
57°F (14°C) |
2.5 in |
|
| October |
51°F (10°C) |
2.8 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
2.9 in |
|
| December |
42°F (5°C) |
3.0 in |
Wettest |
Chieveley has a seasonal temperature swing of 22°F / from 40°F in January to 61°F in August. Total annual precipitation is 28.3 inches, with December being the wettest month (3.0") and July the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Chieveley
What is the population of Chieveley?
Chieveley has a population of 987 residents and is located in United Kingdom. The population density is 123 people per square mile, spread across 8.1 square miles. The median age of residents is 40.6 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Chieveley expensive to live in?
Chieveley is more affordable than the national average, with a cost of living index of 85.9 / below the baseline of 100. The median household income is $49,944, 34% below the national average of $75,149. The median home value is $1 (100% below the U.S. median). Renters pay a median of $900 per month, below the national average of $1,163. The home price-to-income ratio is 0x, indicating housing is reasonably affordable relative to local income levels.
Is Chieveley safe?
Chieveley is considered a very safe city with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, well below the national average of 380. Overall, Chieveley receives a safety grade of A based on combined crime data.
What is the weather like in Chieveley?
Chieveley has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 60°F in July. The area receives 221 sunny days per year. Annual rainfall totals 36.6 inches, with 4.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 9.
How is the job market in Chieveley?
Chieveley has a healthy job market with an unemployment rate of 4.8%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Chieveley?
The median home value in Chieveley is $1. For renters, the median monthly rent is $900. The homeownership rate is 63.0%.
How are the schools in Chieveley?
36.2% of adults in Chieveley hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Chieveley?
The obesity rate in Chieveley is 26.8% (below the national rate of 32.1%). 9.8% of adults are smokers. 79.9% are physically inactive. 13.5% of residents report depression.