Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,898
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp60°F (16°C)
AQI24 (Good)
Rain31.6 in/yr
Sunny Days361/yr
Elevation7,067 ft (2,154 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,898 |
| Elevation | 7,067 ft (2,154 m) |
| Coordinates | 18.9297°, -98.5444° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Puebla |
| Average Temperature | 60°F (16°C) |
| January Average | 56°F (13°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 31.6 inches (801 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) a Good Place to Live?
Based on current data, Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 60°F. Winters average 56°F in January while summers reach 62°F in July. With 361 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) has a population of 1,898. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) vs U.S. Average
Social Characteristics
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) vs U.S. Average
The median household income in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) is N/A. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José), 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winters average 56°F in January while summers reach 62°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 361 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 7,067 feet, a high-altitude location.
Temperature
56°F Jan (13°C)
62°F Jul (16°C)
| Annual Average | 60.3°F |
| 12% above US avg |
| January Average | 56°F (13°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Sunny Days | 361 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 31.6 inches |
| 17% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 7,067 ft (2,154 m) |
| Coordinates | 18.9297°N, 98.5444°W |
| Timezone | America/Mexico_City |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
56°F (13°C) |
0.5 in |
Coldest |
| February |
58°F (14°C) |
0.4 in |
|
| March |
61°F (16°C) |
0.4 in |
|
| April |
64°F (18°C) |
1.0 in |
|
| May |
64°F (18°C) |
3.4 in |
Warmest |
| June |
63°F (17°C) |
7.7 in |
Wettest |
| July |
62°F (16°C) |
7.1 in |
|
| August |
61°F (16°C) |
7.2 in |
|
| September |
61°F (16°C) |
7.5 in |
|
| October |
60°F (15°C) |
3.1 in |
|
| November |
58°F (14°C) |
0.8 in |
|
| December |
56°F (14°C) |
0.3 in |
Driest |
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) has a seasonal temperature swing of 8°F — from 56°F in January to 64°F in May. Total annual precipitation is 39.2 inches, with June being the wettest month (7.7") and December the driest (0.3").
Frequently Asked Questions About Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)
What is the population of Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)?
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) has a population of 1,898 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 29.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) expensive to live in?
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)?
Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (16°C). Winter temperatures average 56°F in January, while summers reach an average of 62°F in July. The area receives 361 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 31.6 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)?
The job market in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) is very strong, with unemployment at just 2.7% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)?
21.4% of adults in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José)?
The obesity rate in Colonia Agrícola de Ocotepec (Colonia San José) is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.