Median Income
$20,909
72% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$558
52% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
16.4%
356% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population565
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C
Median Income$20,909
Per Capita$44,700
Unemployment16.4%
Poverty0.1%
Housing
B
Home ValueN/A
Rent$558
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI17 (Good)
Rain50.6 in/yr
Sunny Days222/yr
Elevation318 ft (97 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 565 |
| Elevation | 318 ft (97 m) |
| Coordinates | 50.5684°, 1.9057° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Hauts-de-France |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 50.6 inches (1,284 mm) |
| Annual Snowfall | 5.5 inches (14 cm) |
| Median Household Income | $20,909 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Hucqueliers a Good Place to Live?
Based on current data, Hucqueliers receives an overall livability score of 3.0 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Hucqueliers offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Hucqueliers is $20,909, 72% below the national average of $75,149. At 16.4%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $558 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Hucqueliers experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 41°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 222 sunny days per year. Annual precipitation totals 50.6 inches, including 5.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Hucqueliers has a population of 565. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Hucqueliers vs U.S. Average
Social Characteristics
Hucqueliers vs U.S. Average
The median household income in Hucqueliers is $20,909, which is 72% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 16.4% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Hucqueliers vs U.S.
Income
| Median HH Income | $20,909 |
| 72% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 16.4% |
| 356% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $558 (52% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $558 |
| 52% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Hucqueliers, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Hucqueliers vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Hucqueliers experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 41°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 222 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 50.6 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 5.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 318 feet.
Temperature
41°F Jan (5°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 52.3°F |
| 3% below US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 222 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 50.6 inches |
| 33% above US avg |
| Snowfall | 5.5 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 318 ft (97 m) |
| Coordinates | 50.5684°N, 1.9057°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
2.4 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
1.9 in |
Coldest |
| March |
43°F (6°C) |
2.0 in |
|
| April |
47°F (8°C) |
1.9 in |
Driest |
| May |
53°F (12°C) |
2.0 in |
|
| June |
58°F (14°C) |
2.1 in |
|
| July |
63°F (17°C) |
2.1 in |
Warmest |
| August |
63°F (17°C) |
2.2 in |
|
| September |
58°F (15°C) |
2.7 in |
|
| October |
52°F (11°C) |
2.9 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
3.4 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
2.7 in |
|
Hucqueliers has a seasonal temperature swing of 24°F — from 39°F in February to 63°F in July. Total annual precipitation is 28.2 inches, with November being the wettest month (3.4") and April the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About Hucqueliers
What is the population of Hucqueliers?
Hucqueliers has a population of 565 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Hucqueliers expensive to live in?
Hucqueliers is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $20,909, 72% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $558 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Hucqueliers?
Hucqueliers has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 63°F in July. The area receives 222 sunny days per year. Annual rainfall totals 50.6 inches, with 5.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Hucqueliers?
The job market in Hucqueliers faces challenges, with unemployment at 16.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Hucqueliers?
For renters, the median monthly rent is $558.
How are the schools in Hucqueliers?
31.7% of adults in Hucqueliers hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Hucqueliers?
The obesity rate in Hucqueliers is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.