South Hamgyong · 🇰🇵 North Korea
Kowŏn-ŭp is a small city in South Hamgyong, North Korea with a population of 21,490. Elevation: 30 ft (9 m). Average temperature: 51°F (10°C).
| Population | 21,490 |
| Elevation | 30 ft (9 m) |
| Coordinates | 39.4381°, 127.2431° |
| Timezone | Asia/Pyongyang |
| Country | 🇰🇵 North Korea |
| State / Province | South Hamgyong |
| Average Temperature | 51°F (10°C) |
| January Average | 25°F (-4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 39.1 inches (992 mm) |
| Annual Snowfall | 2.0 inches (5 cm) |
| Median Age | 35.9 years |
Based on current data, Kowŏn-ŭp receives an overall livability score of 1.5 out of 5.0, earning a grade of D. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine. Kowŏn-ŭp faces significant challenges across several quality-of-life categories.
Unemployment stands at 3.6%, indicating a healthy job market.
6.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 100.0% have completed high school.
Kowŏn-ŭp experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 25°F in January while summers reach 73°F in July. With 265 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 39.1 inches. Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 151.
| Other Languages | 100% |
| Unemployment | 3.6% |
| 1% below US avg | |
| Cost of Living | 25.00 (100=avg) |
| Obesity | 10.8% |
| 66% below US avg | |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 26.5% |
| Smoking | 13.3% |
| 5% below US avg | |
| Binge Drinking | 4.8% |
| Depression | 9.1% |
| Insurance Rate | 77.0% |
| Annual Average | 50.5°F |
| 6% below US avg | |
| January Average | 25°F (-4°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 265 days/yr |
| Annual Rainfall | 39.1 inches |
| 3% above US avg | |
| Snowfall | 2.0 inches/yr |
| AQI Median | 151.0 |
| Rating | Unhealthy |
| Good Days % | 19.9% |
| Elevation | 30 ft (9 m) |
| Coordinates | 39.4381°N, 127.2431°W |
| Timezone | Asia/Pyongyang |
| Month | Avg Temperature | Precipitation | Summary |
|---|---|---|---|
| January | 25°F (-4°C) | 0.6 in | Coldest, Driest |
| February | 29°F (-2°C) | 0.7 in | |
| March | 38°F (3°C) | 1.0 in | |
| April | 51°F (10°C) | 1.9 in | |
| May | 60°F (16°C) | 2.6 in | |
| June | 67°F (19°C) | 4.1 in | |
| July | 73°F (23°C) | 10.0 in | Wettest |
| August | 73°F (23°C) | 9.0 in | Warmest |
| September | 65°F (18°C) | 5.2 in | |
| October | 54°F (12°C) | 1.8 in | |
| November | 41°F (5°C) | 1.5 in | |
| December | 30°F (-1°C) | 0.7 in |
Kowŏn-ŭp has a seasonal temperature swing of 49°F — from 25°F in January to 73°F in August. Total annual precipitation is 39.1 inches, with July being the wettest month (10.0") and January the driest (0.6").
| Bachelor's Degree+ | 6.0% |
| 82% below US avg | |
| High School+ | 100.0% |
Kowŏn-ŭp has a population of 21,490 residents and is located in North Korea.. The median age of residents is 35.9 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 50.5% female and 49.5% male.
Kowŏn-ŭp is more affordable than the national average, with a cost of living index of 25 — below the baseline of 100.
Kowŏn-ŭp has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (10°C). Winter temperatures average 25°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 265 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 39.1 inches, with 2.0 inches of snow. Air quality is rated Unhealthy with a median Air Quality Index (AQI) of 151.
Kowŏn-ŭp has a healthy job market with an unemployment rate of 3.6%, near the national average of 3.6%.
6.0% of adults in Kowŏn-ŭp hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 100.0% have completed high school.
The obesity rate in Kowŏn-ŭp is 10.8% (below the national rate of 32.1%). 13.3% of adults are smokers. 9.1% of residents report depression.