Median Income
$29,927
60% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$831
29% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
6.7%
86% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population762
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$29,927
Per Capita$44,700
Unemployment6.7%
Poverty0.1%
Housing
B
Home ValueN/A
Rent$831
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain33.1 in/yr
Sunny Days240/yr
Elevation459 ft (140 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 762 |
| Elevation | 459 ft (140 m) |
| Coordinates | 48.6804°, 1.6513° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Île-de-France |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 33.1 inches (839 mm) |
| Annual Snowfall | 3.4 inches (9 cm) |
| Median Household Income | $29,927 |
| Median Age | 42.3 years |
Is La Boissière-École a Good Place to Live?
Based on current data, La Boissière-École receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. La Boissière-École offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in La Boissière-École is $29,927, 60% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 6.7% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $831 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Boissière-École experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 240 sunny days per year. Annual precipitation totals 33.1 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
La Boissière-École has a population of 762. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
La Boissière-École vs U.S. Average
Social Characteristics
La Boissière-École vs U.S. Average
The median household income in La Boissière-École is $29,927, which is 60% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 6.7% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: La Boissière-École vs U.S.
Income
| Median HH Income | $29,927 |
| 60% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.7% |
| 86% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $831 (29% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $831 |
| 29% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In La Boissière-École, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: La Boissière-École vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Boissière-École experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 240 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 33.1 inches. The area receives 3.4 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 459 feet.
Temperature
42°F Jan (5°C)
67°F Jul (20°C)
| Annual Average | 54.5°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 42°F (5°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Sunny Days | 240 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.1 inches |
| 13% below US avg |
| Snowfall | 3.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 459 ft (140 m) |
| Coordinates | 48.6804°N, 1.6513°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (5°C) |
2.0 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
1.9 in |
Coldest |
| March |
44°F (7°C) |
1.7 in |
Driest |
| April |
48°F (9°C) |
1.9 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
2.2 in |
|
| June |
60°F (16°C) |
2.0 in |
|
| July |
67°F (20°C) |
2.1 in |
Warmest |
| August |
65°F (18°C) |
1.7 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
2.0 in |
|
| October |
52°F (11°C) |
2.4 in |
Wettest |
| November |
44°F (7°C) |
2.1 in |
|
| December |
40°F (4°C) |
2.2 in |
|
La Boissière-École has a seasonal temperature swing of 28°F — from 39°F in February to 67°F in July. Total annual precipitation is 24.1 inches, with October being the wettest month (2.4") and March the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About La Boissière-École
What is the population of La Boissière-École?
La Boissière-École has a population of 762 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is La Boissière-École expensive to live in?
La Boissière-École is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $29,927, 60% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $831 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in La Boissière-École?
La Boissière-École has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 240 sunny days per year. Annual rainfall totals 33.1 inches, with 3.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in La Boissière-École?
The unemployment rate in La Boissière-École is 6.7%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in La Boissière-École?
For renters, the median monthly rent is $831.
How are the schools in La Boissière-École?
31.7% of adults in La Boissière-École hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is La Boissière-École?
The obesity rate in La Boissière-École is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.