Median Income
$24,224
68% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$458
61% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
8.3%
131% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population573
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$24,224
Per Capita$44,700
Unemployment8.3%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$458
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp54°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain47.3 in/yr
Sunny Days234/yr
Elevation558 ft (170 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 573 |
| Elevation | 558 ft (170 m) |
| Coordinates | 48.8755°, -1.1810° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Normandy |
| Average Temperature | 54°F (12°C) |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 47.3 inches (1,200 mm) |
| Annual Snowfall | 1.6 inches (4 cm) |
| Median Household Income | $24,224 |
| Median Age | 42.3 years |
Is La Colombe a Good Place to Live?
Based on current data, La Colombe receives an overall livability score of 3.6 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. La Colombe offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in La Colombe is $24,224, 68% below the national average of $75,149. At 8.3%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $458 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Colombe experiences four distinct seasons with an average temperature of 54°F. Winters average 43°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 234 sunny days per year. Annual precipitation totals 47.3 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
La Colombe has a population of 573. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
La Colombe vs U.S. Average
Social Characteristics
La Colombe vs U.S. Average
The median household income in La Colombe is $24,224, which is 68% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 8.3% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: La Colombe vs U.S.
Income
| Median HH Income | $24,224 |
| 68% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 8.3% |
| 131% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $458 (61% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $458 |
| 61% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In La Colombe, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: La Colombe vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Colombe experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winters average 43°F in January while summers reach 63°F in July. The area gets 234 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 47.3 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 1.6 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 558 feet.
Temperature
43°F Jan (6°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 53.9°F |
| 0% below US avg |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 234 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 47.3 inches |
| 24% above US avg |
| Snowfall | 1.6 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 558 ft (170 m) |
| Coordinates | 48.8755°N, 1.1810°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
43°F (6°C) |
3.3 in |
|
| February |
42°F (5°C) |
2.7 in |
Coldest |
| March |
45°F (7°C) |
2.6 in |
|
| April |
48°F (9°C) |
2.3 in |
|
| May |
54°F (12°C) |
2.6 in |
|
| June |
59°F (15°C) |
2.1 in |
|
| July |
63°F (17°C) |
1.9 in |
Warmest, Driest |
| August |
63°F (17°C) |
1.9 in |
|
| September |
59°F (15°C) |
2.7 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
3.3 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
3.7 in |
Wettest |
| December |
43°F (6°C) |
3.5 in |
|
La Colombe has a seasonal temperature swing of 22°F — from 42°F in February to 63°F in July. Total annual precipitation is 32.4 inches, with November being the wettest month (3.7") and July the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About La Colombe
What is the population of La Colombe?
La Colombe has a population of 573 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is La Colombe expensive to live in?
La Colombe is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $24,224, 68% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $458 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in La Colombe?
La Colombe has a four-season climate with an average annual temperature of 54°F (12°C). Winter temperatures average 43°F in January, while summers reach an average of 63°F in July. The area receives 234 sunny days per year. Annual rainfall totals 47.3 inches, with 1.6 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in La Colombe?
The job market in La Colombe faces challenges, with unemployment at 8.3% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in La Colombe?
For renters, the median monthly rent is $458.
How are the schools in La Colombe?
31.7% of adults in La Colombe hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is La Colombe?
The obesity rate in La Colombe is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.