Median Income
$27,270
64% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$514
56% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
3.6%
0% lower than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population785
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$27,270
Per Capita$44,700
Unemployment3.6%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$514
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp58°F (14°C)
AQI17 (Good)
Rain41.4 in/yr
Sunny Days272/yr
Elevation653 ft (199 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 785 |
| Elevation | 653 ft (199 m) |
| Coordinates | 44.2948°, 0.6925° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Nouvelle-Aquitaine |
| Average Temperature | 58°F (14°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 41.4 inches (1,051 mm) |
| Annual Snowfall | 3.0 inches (8 cm) |
| Median Household Income | $27,270 |
| Median Age | 42.3 years |
Is La Croix-Blanche a Good Place to Live?
Based on current data, La Croix-Blanche receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. La Croix-Blanche offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in La Croix-Blanche is $27,270, 64% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 3.6%, indicating a healthy job market. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $514 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Croix-Blanche enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 58°F. Winters average 42°F in January while summers reach 71°F in July. With 272 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 41.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
La Croix-Blanche has a population of 785. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
La Croix-Blanche vs U.S. Average
Social Characteristics
La Croix-Blanche vs U.S. Average
The median household income in La Croix-Blanche is $27,270, which is 64% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 3.6% (below the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: La Croix-Blanche vs U.S.
Income
| Median HH Income | $27,270 |
| 64% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.6% |
| 0% below US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $514 (56% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $514 |
| 56% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In La Croix-Blanche, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: La Croix-Blanche vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Croix-Blanche enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winters average 42°F in January while summers reach 71°F in July. The area gets 272 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 41.4 inches. The area receives 3.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 653 feet.
Temperature
42°F Jan (6°C)
71°F Jul (22°C)
| Annual Average | 57.8°F |
| 7% above US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 71°F (22°C) |
| Sunny Days | 272 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 41.4 inches |
| 9% above US avg |
| Snowfall | 3.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 653 ft (199 m) |
| Coordinates | 44.2948°N, 0.6925°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
3.3 in |
Coldest |
| February |
44°F (7°C) |
3.2 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
2.8 in |
|
| April |
51°F (11°C) |
3.2 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
3.5 in |
Wettest |
| June |
64°F (18°C) |
2.7 in |
|
| July |
71°F (22°C) |
2.2 in |
Warmest, Driest |
| August |
69°F (20°C) |
2.4 in |
|
| September |
63°F (17°C) |
2.9 in |
|
| October |
56°F (13°C) |
3.3 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
3.5 in |
|
| December |
43°F (6°C) |
3.4 in |
|
La Croix-Blanche has a seasonal temperature swing of 29°F — from 42°F in January to 71°F in July. Total annual precipitation is 36.3 inches, with May being the wettest month (3.5") and July the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About La Croix-Blanche
What is the population of La Croix-Blanche?
La Croix-Blanche has a population of 785 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is La Croix-Blanche expensive to live in?
La Croix-Blanche is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $27,270, 64% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $514 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in La Croix-Blanche?
La Croix-Blanche enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 58°F (14°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 71°F in July. The area receives 272 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 41.4 inches, with 3.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in La Croix-Blanche?
La Croix-Blanche has a healthy job market with an unemployment rate of 3.6%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in La Croix-Blanche?
For renters, the median monthly rent is $514.
How are the schools in La Croix-Blanche?
31.7% of adults in La Croix-Blanche hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is La Croix-Blanche?
The obesity rate in La Croix-Blanche is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.