Median Income
$13,861
82% lower than US avg
Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Median Rent
$400
66% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
1.3%
64% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population655
Median Age42.0 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$13,861
Per Capita$13,861
Unemployment1.3%
Poverty2.3%
Housing
B
Home ValueN/A
Rent$400
OwnershipN/A
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Heart Disease16.3%
Climate
Avg Temp77°F (25°C)
AQI24 (Good)
Rain19.2 in/yr
Sunny Days356/yr
Elevation59 ft (18 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 655 |
| Elevation | 59 ft (18 m) |
| Coordinates | 24.7264°, -107.5961° |
| Timezone | America/Mazatlan |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Sinaloa |
| Average Temperature | 77°F (25°C) |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 86°F (30°C) |
| Annual Precipitation | 19.2 inches (488 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $13,861 |
| Median Age | 42.0 years |
Is La Curva (La Curva de San Pedro) a Good Place to Live?
Based on current data, La Curva (La Curva de San Pedro) receives an overall livability score of 3.1 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. La Curva (La Curva de San Pedro) offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in La Curva (La Curva de San Pedro) is $13,861, 82% below the national average of $75,149. The job market is very strong with unemployment at just 1.3%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $400 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Curva (La Curva de San Pedro) has a warm climate with an average annual temperature of 77°F. Winters average 66°F in January while summers reach 86°F in July. With 356 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 19.2 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
La Curva (La Curva de San Pedro) has a population of 655. The median age is 42.0 years, 8% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 13.5% of residents have a disability. 79.0% have health insurance coverage.
Population
42.0yrs
Median Age
8% above US avg
Race & Ethnicity
La Curva (La Curva de San Pedro) vs U.S. Average
Social Characteristics
La Curva (La Curva de San Pedro) vs U.S. Average
The median household income in La Curva (La Curva de San Pedro) is $13,861, which is 82% below the national average of $75,149. Per capita income is $13,861 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 1.3% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 54.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: La Curva (La Curva de San Pedro) vs U.S.
Income
| Median HH Income | $13,861 |
| 82% below US avg |
| Per Capita Income | $13,861 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 1.3% |
| 64% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
Monthly rent averages $400 (66% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $400 |
| 66% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 66.4% |
| Renter-Occupied | 33.6% |
Property Tax
In La Curva (La Curva de San Pedro), 36.0% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 11.2% have diabetes. Heart disease affects 16.3% of residents, above the national average. 32.1% have high blood pressure. 14.7% are current smokers. 6.0% report binge drinking. 83.2% are physically inactive, above the national average. 2.6% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: La Curva (La Curva de San Pedro) vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| Heart Disease | 16.3% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 79.0% |
| |
| Premature Death | 163/100K |
Food & Exercise
La Curva (La Curva de San Pedro) has a warm climate with an average annual temperature of 77°F (25°C). Winters average 66°F in January while summers reach 86°F in July. The area gets 356 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 19.2 inches (drier than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 24 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 59 feet.
Temperature
66°F Jan (19°C)
86°F Jul (30°C)
| Annual Average | 76.7°F |
| 42% above US avg |
| January Average | 66°F (19°C) |
| July Average | 86°F (30°C) |
| Sunny Days | 356 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 19.2 inches |
| 49% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 59 ft (18 m) |
| Coordinates | 24.7264°N, 107.5961°W |
| Timezone | America/Mazatlan |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
66°F (19°C) |
0.8 in |
Coldest |
| February |
66°F (19°C) |
0.3 in |
|
| March |
68°F (20°C) |
0.1 in |
Driest |
| April |
72°F (22°C) |
0.1 in |
|
| May |
77°F (25°C) |
0.1 in |
|
| June |
85°F (29°C) |
0.6 in |
|
| July |
86°F (30°C) |
4.3 in |
Warmest |
| August |
85°F (30°C) |
5.9 in |
Wettest |
| September |
85°F (29°C) |
5.5 in |
|
| October |
82°F (28°C) |
2.7 in |
|
| November |
74°F (23°C) |
0.7 in |
|
| December |
68°F (20°C) |
0.8 in |
|
La Curva (La Curva de San Pedro) has a seasonal temperature swing of 21°F — from 66°F in January to 86°F in July. Total annual precipitation is 21.9 inches, with August being the wettest month (5.9") and March the driest (0.1").
Frequently Asked Questions About La Curva (La Curva de San Pedro)
What is the population of La Curva (La Curva de San Pedro)?
La Curva (La Curva de San Pedro) has a population of 655 residents and is located in Mexico.. The median age of residents is 42.0 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is La Curva (La Curva de San Pedro) expensive to live in?
La Curva (La Curva de San Pedro) is more affordable than the national average, with a cost of living index of 54.2 — below the baseline of 100. The median household income is $13,861, 82% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $400 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in La Curva (La Curva de San Pedro)?
La Curva (La Curva de San Pedro) has a warm climate with an average annual temperature of 77°F (25°C). Winter temperatures average 66°F in January, while summers reach an average of 86°F in July. The area receives 356 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 19.2 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 24.
How is the job market in La Curva (La Curva de San Pedro)?
The job market in La Curva (La Curva de San Pedro) is very strong, with unemployment at just 1.3% — well below the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in La Curva (La Curva de San Pedro)?
For renters, the median monthly rent is $400.
How are the schools in La Curva (La Curva de San Pedro)?
21.4% of adults in La Curva (La Curva de San Pedro) hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is La Curva (La Curva de San Pedro)?
The obesity rate in La Curva (La Curva de San Pedro) is 36.0% (above the national rate of 32.1%). 14.7% of adults are smokers. 83.2% are physically inactive. 2.6% of residents report depression.