Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,218
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp67°F (20°C)
AQI24 (Good)
Rain20.4 in/yr
Sunny Days355/yr
Elevation5,764 ft (1,757 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,218 |
| Elevation | 5,764 ft (1,757 m) |
| Coordinates | 20.2956°, -100.8608° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Guanajuato |
| Average Temperature | 67°F (20°C) |
| January Average | 59°F (15°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 20.4 inches (519 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is La Estancia de San José del Carmen a Good Place to Live?
Based on current data, La Estancia de San José del Carmen receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. La Estancia de San José del Carmen has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Estancia de San José del Carmen enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 67°F. Winters average 59°F in January while summers reach 70°F in July. With 355 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 20.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
La Estancia de San José del Carmen has a population of 1,218. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
La Estancia de San José del Carmen vs U.S. Average
Social Characteristics
La Estancia de San José del Carmen vs U.S. Average
The median household income in La Estancia de San José del Carmen is N/A. The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line.
Income: La Estancia de San José del Carmen vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In La Estancia de San José del Carmen, 36.0% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 14.7% are current smokers. 2.6% report depression. 83.2% are physically inactive.
Health Metrics: La Estancia de San José del Carmen vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Estancia de San José del Carmen has an average annual temperature of 67°F (20°C). Winters average 59°F in January while summers reach 70°F in July. Annual precipitation is 20.4 inches. The area enjoys 355 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Temperature
59°F Jan (15°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 67.1°F |
| 24% above US avg |
| January Average | 59°F (15°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 355 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 20.4 inches |
| 46% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 5,764 ft (1,757 m) |
| Coordinates | 20.2956°N, 100.8608°W |
| Timezone | America/Mexico_City |