Median Income
$25,628
66% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$555
52% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
3.5%
3% lower than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population527
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$25,628
Per Capita$44,700
Unemployment3.5%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$555
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain56.4 in/yr
Sunny Days245/yr
Elevation738 ft (225 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 527 |
| Elevation | 738 ft (225 m) |
| Coordinates | 47.0264°, 5.5573° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Bourgogne |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 56.4 inches (1,433 mm) |
| Annual Snowfall | 3.3 inches (8 cm) |
| Median Household Income | $25,628 |
| Median Age | 42.3 years |
Is La Loye a Good Place to Live?
Based on current data, La Loye receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. La Loye offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in La Loye is $25,628, 66% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 3.5%, indicating a healthy job market. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $555 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Loye experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 41°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 245 sunny days per year. Annual precipitation totals 56.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
La Loye has a population of 527. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
The median household income in La Loye is $25,628, which is 66% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 3.5% (below the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $25,628 |
| 66% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.5% |
| 3% below US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $555 (52% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $555 |
| 52% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In La Loye, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: La Loye vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Loye experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 41°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 245 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 56.4 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 3.3 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 738 feet.
Temperature
41°F Jan (5°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 55.1°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 245 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 56.4 inches |
| 48% above US avg |
| Snowfall | 3.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 738 ft (225 m) |
| Coordinates | 47.0264°N, 5.5573°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
3.2 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
3.0 in |
|
| March |
45°F (7°C) |
2.6 in |
Driest |
| April |
50°F (10°C) |
3.2 in |
|
| May |
58°F (14°C) |
4.0 in |
Wettest |
| June |
63°F (17°C) |
3.5 in |
|
| July |
70°F (21°C) |
3.1 in |
Warmest |
| August |
67°F (19°C) |
2.8 in |
|
| September |
60°F (16°C) |
3.7 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
3.7 in |
|
| November |
42°F (6°C) |
3.8 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
3.5 in |
Coldest |
La Loye has a seasonal temperature swing of 32°F — from 38°F in December to 70°F in July. Total annual precipitation is 40.1 inches, with May being the wettest month (4.0") and March the driest (2.6").
Frequently Asked Questions About La Loye
What is the population of La Loye?
La Loye has a population of 527 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is La Loye expensive to live in?
La Loye is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $25,628, 66% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $555 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in La Loye?
La Loye has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 245 sunny days per year. Annual rainfall totals 56.4 inches, with 3.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in La Loye?
La Loye has a healthy job market with an unemployment rate of 3.5%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in La Loye?
For renters, the median monthly rent is $555.
How are the schools in La Loye?
31.7% of adults in La Loye hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is La Loye?
The obesity rate in La Loye is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.