Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population561
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain43.0 in/yr
Sunny Days309/yr
Elevation830 ft (253 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 561 |
| Elevation | 830 ft (253 m) |
| Coordinates | 41.6230°, 13.5076° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Lazio |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 43.0 inches (1,091 mm) |
| Annual Snowfall | 2.1 inches (5 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is La Lucca a Good Place to Live?
Based on current data, La Lucca receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. La Lucca offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
La Lucca enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 43°F in January while summers reach 79°F in July. With 309 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
La Lucca has a population of 561. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
The median household income in La Lucca is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In La Lucca, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: La Lucca vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
La Lucca enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 43°F in January while summers reach 79°F in July. The area gets 309 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 43.0 inches. The area receives 2.1 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 830 feet.
Temperature
43°F Jan (6°C)
79°F Jul (26°C)
| Annual Average | 58.6°F |
| 9% above US avg |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Sunny Days | 309 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.0 inches |
| 13% above US avg |
| Snowfall | 2.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 830 ft (253 m) |
| Coordinates | 41.6230°N, 13.5076°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
43°F (6°C) |
3.6 in |
Coldest |
| February |
44°F (7°C) |
3.4 in |
|
| March |
48°F (9°C) |
3.0 in |
|
| April |
53°F (12°C) |
3.5 in |
|
| May |
61°F (16°C) |
2.4 in |
|
| June |
68°F (20°C) |
1.7 in |
|
| July |
79°F (26°C) |
1.5 in |
Warmest, Driest |
| August |
74°F (23°C) |
2.2 in |
|
| September |
68°F (20°C) |
3.5 in |
|
| October |
59°F (15°C) |
4.8 in |
|
| November |
50°F (10°C) |
5.8 in |
Wettest |
| December |
44°F (7°C) |
4.7 in |
|
La Lucca has a seasonal temperature swing of 36°F — from 43°F in January to 79°F in July. Total annual precipitation is 40.0 inches, with November being the wettest month (5.8") and July the driest (1.5").
Frequently Asked Questions About La Lucca
What is the population of La Lucca?
La Lucca has a population of 561 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is La Lucca expensive to live in?
La Lucca is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in La Lucca?
La Lucca enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 43°F in January, while summers reach an average of 79°F in July. The area receives 309 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 43.0 inches, with 2.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in La Lucca?
The unemployment rate in La Lucca is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in La Lucca?
34.2% of adults in La Lucca hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is La Lucca?
The obesity rate in La Lucca is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.