Median Income
$2,991
96% lower than US avg
Bachelor's+
10.0%
70% lower than US avg
Obesity Rate
16.5%
49% lower than US avg
People
Population913
Median Age20.8 yrs
DensityN/A
Male / Female50% / 50%
Economy
C+
Median Income$2,991
Per Capita$2,991
UnemploymentN/A
PovertyN/A
Health
Obesity16.5%
UninsuredN/A
Smoking5.7%
Depression1.9%
Climate
Avg Temp75°F (24°C)
AQI172 (Unhealthy)
Rain78.6 in/yr
Sunny Days193/yr
Elevation466 ft (142 m)
Education
D
Bachelor's+10.0%
High School+80.0%
Community
CommuteN/A
Broadband61.5%
| Population | 913 |
| Elevation | 466 ft (142 m) |
| Coordinates | 0.3029°, 6.7229° |
| Timezone | Africa/Sao_Tome |
| Country | 🇸🇹 Sao Tome and Principe |
| State / Province | São Tomé Island |
| Average Temperature | 75°F (24°C) |
| January Average | 76°F (24°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 78.6 inches (1,997 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $2,991 |
| Median Age | 20.8 years |
Is Monta Alegre a Good Place to Live?
Based on current data, Monta Alegre receives an overall livability score of 2.2 out of 5.0, earning a grade of C. Areas to be aware of include below-average incomes. Monta Alegre has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The median household income in Monta Alegre is $2,991, 96% below the national average of $75,149.
Education
10.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 80.0% have completed high school.
Climate & Weather
Monta Alegre has a warm climate with an average annual temperature of 75°F. Winters average 76°F in January while summers reach 73°F in July. With 193 sunny days, the area sees less sunshine than many U.S. cities. Annual precipitation totals 78.6 inches. Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 172.
Monta Alegre has a population of 913. The median age is 20.8 years, 47% younger than the national median of 38.9. The gender split is 50.3% female and 49.7% male. 7.6% of residents have a disability (below the 13.0% national average). 60.0% have health insurance coverage.
Population
20.8yrs
Median Age
47% below US avg
Race & Ethnicity
Monta Alegre vs U.S. Average
Social Characteristics
Monta Alegre vs U.S. Average
The median household income in Monta Alegre is $2,991, which is 96% below the national average of $75,149. Per capita income is $2,991 (below the $39,052 national figure). The cost of living index is 55.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Monta Alegre vs U.S.
Income
| Median HH Income | $2,991 |
| 96% below US avg |
| Per Capita Income | $2,991 |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 55.90 (100=avg) |
In Monta Alegre, 16.5% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 8.0% have diabetes (below the 10.5% national rate). 45.1% have high blood pressure. 5.7% are current smokers (below the 14.0% national rate). 5.7% report binge drinking. 1.9% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Monta Alegre vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 16.5% |
| 49% below US avg |
| Diabetes | 8.0% |
| High Blood Pressure | 45.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 5.7% |
| 59% below US avg |
| Binge Drinking | 5.7% |
| Depression | 1.9% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Monta Alegre has a warm climate with an average annual temperature of 75°F (24°C). Winters average 76°F in January while summers reach 73°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 193 sunny days per year. Annual precipitation totals 78.6 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 172 — residents may notice occasional air quality concerns. 12% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 466 feet.
Temperature
76°F Jan (24°C)
73°F Jul (23°C)
| Annual Average | 75.2°F |
| 39% above US avg |
| January Average | 76°F (24°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 193 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 78.6 inches |
| 107% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 172.0 |
| Rating | Unhealthy |
| Good Days % | 11.9% |
Geography
| Elevation | 466 ft (142 m) |
| Coordinates | 0.3029°N, 6.7229°W |
| Timezone | Africa/Sao_Tome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
76°F (24°C) |
7.3 in |
|
| February |
77°F (25°C) |
6.8 in |
|
| March |
77°F (25°C) |
9.7 in |
Warmest |
| April |
77°F (25°C) |
10.5 in |
Wettest |
| May |
76°F (25°C) |
9.2 in |
|
| June |
74°F (23°C) |
2.1 in |
|
| July |
73°F (23°C) |
0.5 in |
Coldest, Driest |
| August |
73°F (23°C) |
1.2 in |
|
| September |
75°F (24°C) |
4.2 in |
|
| October |
75°F (24°C) |
10.3 in |
|
| November |
75°F (24°C) |
8.9 in |
|
| December |
76°F (24°C) |
8.0 in |
|
Monta Alegre has a seasonal temperature swing of 5°F — from 73°F in July to 77°F in March. Total annual precipitation is 78.6 inches, with April being the wettest month (10.5") and July the driest (0.5").
Frequently Asked Questions About Monta Alegre
What is the population of Monta Alegre?
Monta Alegre has a population of 913 residents and is located in Sao Tome and Principe.. The median age of residents is 20.8 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 50.3% female and 49.7% male.
Is Monta Alegre expensive to live in?
Monta Alegre is more affordable than the national average, with a cost of living index of 55.9 — below the baseline of 100. The median household income is $2,991, 96% below the national average of $75,149.
What is the weather like in Monta Alegre?
Monta Alegre has a warm climate with an average annual temperature of 75°F (24°C). Winter temperatures average 76°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 193 sunny days per year. Annual rainfall totals 78.6 inches. Air quality is rated Unhealthy with a median Air Quality Index (AQI) of 172.
How is the job market in Monta Alegre?
How are the schools in Monta Alegre?
10.0% of adults in Monta Alegre hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 80.0% have completed high school.
How healthy is Monta Alegre?
The obesity rate in Monta Alegre is 16.5% (below the national rate of 32.1%). 5.7% of adults are smokers. 1.9% of residents report depression.