Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population910
Median Age46.1 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$59,880
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp60°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain37.6 in/yr
Sunny Days296/yr
Elevation1,220 ft (372 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 910 |
| Elevation | 1,220 ft (372 m) |
| Coordinates | 43.9088°, 12.4820° |
| Timezone | Europe/San_Marino |
| Country | 🇸🇲 San Marino |
| State / Province | Montegiardino |
| Average Temperature | 60°F (15°C) |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 37.6 inches (955 mm) |
| Annual Snowfall | 3.1 inches (8 cm) |
| Median Age | 46.1 years |
Is Monte Giardino a Good Place to Live?
Based on current data, Monte Giardino receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Monte Giardino offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Monte Giardino enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 60°F. Winters average 44°F in January while summers reach 77°F in July. With 296 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Monte Giardino has a population of 910. The median age is 46.1 years, 19% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 25.3% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 74.0% have health insurance coverage.
Population
46.1yrs
Median Age
19% above US avg
Race & Ethnicity
Monte Giardino vs U.S. Average
Social Characteristics
Monte Giardino vs U.S. Average
The median household income in Monte Giardino is N/A. Per capita income is $59,880 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 70, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Monte Giardino vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 70.00 (100=avg) |
In Monte Giardino, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Monte Giardino vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Monte Giardino enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (15°C). Winters average 44°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 296 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 37.6 inches. The area receives 3.1 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,220 feet.
Temperature
44°F Jan (7°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 59.5°F |
| 10% above US avg |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 296 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.6 inches |
| 1% below US avg |
| Snowfall | 3.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 1,220 ft (372 m) |
| Coordinates | 43.9088°N, 12.4820°W |
| Timezone | Europe/San_Marino |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
44°F (7°C) |
2.1 in |
Driest |
| February |
41°F (5°C) |
2.4 in |
Coldest |
| March |
46°F (8°C) |
2.9 in |
|
| April |
52°F (11°C) |
3.0 in |
|
| May |
60°F (16°C) |
2.5 in |
|
| June |
68°F (20°C) |
2.6 in |
|
| July |
77°F (25°C) |
2.2 in |
Warmest |
| August |
73°F (23°C) |
3.2 in |
|
| September |
66°F (19°C) |
3.4 in |
|
| October |
57°F (14°C) |
3.6 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
4.2 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
3.2 in |
|
Monte Giardino has a seasonal temperature swing of 37°F — from 41°F in February to 77°F in July. Total annual precipitation is 35.3 inches, with November being the wettest month (4.2") and January the driest (2.1").
Frequently Asked Questions About Monte Giardino
What is the population of Monte Giardino?
Monte Giardino has a population of 910 residents and is located in San Marino.. The median age of residents is 46.1 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Monte Giardino expensive to live in?
Monte Giardino is more affordable than the national average, with a cost of living index of 70 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Monte Giardino?
Monte Giardino enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (15°C). Winter temperatures average 44°F in January, while summers reach an average of 77°F in July. The area receives 296 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 37.6 inches, with 3.1 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Monte Giardino?
The unemployment rate in Monte Giardino is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Monte Giardino?
35.0% of adults in Monte Giardino hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Monte Giardino?
The obesity rate in Monte Giardino is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.