Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population86
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain37.9 in/yr
Sunny Days295/yr
Elevation2,257 ft (688 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 86 |
| Elevation | 2,257 ft (688 m) |
| Coordinates | 43.4369°, 12.1622° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Umbria |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 74°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 37.9 inches (964 mm) |
| Annual Snowfall | 11.9 inches (30 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Monte Santa Maria Tiberina a Good Place to Live?
Based on current data, Monte Santa Maria Tiberina receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Monte Santa Maria Tiberina offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Monte Santa Maria Tiberina experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 39°F in January while summers reach 74°F in July. With 295 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.9 inches, including 11.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Monte Santa Maria Tiberina has a population of 86. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Monte Santa Maria Tiberina vs U.S. Average
Social Characteristics
Monte Santa Maria Tiberina vs U.S. Average
The median household income in Monte Santa Maria Tiberina is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Monte Santa Maria Tiberina vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Monte Santa Maria Tiberina, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Monte Santa Maria Tiberina vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Monte Santa Maria Tiberina experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 39°F in January while summers reach 74°F in July. The area gets 295 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 37.9 inches. The area receives 11.9 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,257 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
74°F Jul (23°C)
| Annual Average | 54.8°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 74°F (23°C) |
| Sunny Days | 295 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.9 inches |
| 0% below US avg |
| Snowfall | 11.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,257 ft (688 m) |
| Coordinates | 43.4369°N, 12.1622°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.6 in |
Coldest |
| February |
40°F (5°C) |
2.9 in |
|
| March |
45°F (7°C) |
3.1 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
3.5 in |
|
| May |
59°F (15°C) |
3.0 in |
|
| June |
65°F (18°C) |
2.7 in |
|
| July |
74°F (23°C) |
1.8 in |
Warmest, Driest |
| August |
71°F (21°C) |
2.3 in |
|
| September |
64°F (18°C) |
3.2 in |
|
| October |
56°F (13°C) |
4.1 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
4.9 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
3.7 in |
|
Monte Santa Maria Tiberina has a seasonal temperature swing of 35°F — from 39°F in January to 74°F in July. Total annual precipitation is 37.9 inches, with November being the wettest month (4.9") and July the driest (1.8").
Frequently Asked Questions About Monte Santa Maria Tiberina
What is the population of Monte Santa Maria Tiberina?
Monte Santa Maria Tiberina has a population of 86 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Monte Santa Maria Tiberina expensive to live in?
Monte Santa Maria Tiberina is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Monte Santa Maria Tiberina?
Monte Santa Maria Tiberina has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 74°F in July. The area receives 295 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 37.9 inches, with 11.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Monte Santa Maria Tiberina?
The unemployment rate in Monte Santa Maria Tiberina is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Monte Santa Maria Tiberina?
34.2% of adults in Monte Santa Maria Tiberina hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Monte Santa Maria Tiberina?
The obesity rate in Monte Santa Maria Tiberina is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.