Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population339
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI16 (Good)
Rain87.1 in/yr
Sunny Days285/yr
Elevation2,835 ft (864 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 339 |
| Elevation | 2,835 ft (864 m) |
| Coordinates | 44.2460°, 10.7176° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Emilia-Romagna |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 87.1 inches (2,213 mm) |
| Annual Snowfall | 22.3 inches (57 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Montecreto a Good Place to Live?
Based on current data, Montecreto receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Montecreto offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Montecreto experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 40°F in January while summers reach 72°F in July. With 285 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 87.1 inches, including 22.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Montecreto has a population of 339. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Montecreto vs U.S. Average
Social Characteristics
Montecreto vs U.S. Average
The median household income in Montecreto is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Montecreto vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Montecreto, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Montecreto vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Montecreto experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 40°F in January while summers reach 72°F in July. The area gets 285 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 87.1 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 22.3 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,835 feet.
Temperature
40°F Jan (4°C)
72°F Jul (22°C)
| Annual Average | 54.7°F |
| 1% above US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Sunny Days | 285 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 87.1 inches |
| 129% above US avg |
| Snowfall | 22.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 2,835 ft (864 m) |
| Coordinates | 44.2460°N, 10.7176°W |
| Timezone | Europe/Rome |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (4°C) |
3.4 in |
|
| February |
35°F (2°C) |
3.0 in |
Coldest |
| March |
40°F (4°C) |
3.8 in |
|
| April |
45°F (7°C) |
4.7 in |
|
| May |
53°F (12°C) |
3.5 in |
|
| June |
60°F (16°C) |
3.3 in |
|
| July |
72°F (22°C) |
2.4 in |
Warmest, Driest |
| August |
65°F (19°C) |
3.4 in |
|
| September |
58°F (15°C) |
4.5 in |
|
| October |
50°F (10°C) |
5.3 in |
|
| November |
41°F (5°C) |
5.4 in |
Wettest |
| December |
36°F (2°C) |
4.1 in |
|
Montecreto has a seasonal temperature swing of 37°F — from 35°F in February to 72°F in July. Total annual precipitation is 46.5 inches, with November being the wettest month (5.4") and July the driest (2.4").
Frequently Asked Questions About Montecreto
What is the population of Montecreto?
Montecreto has a population of 339 residents and is located in Italy.. The median age of residents is 47.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.1% female and 48.9% male.
Is Montecreto expensive to live in?
Montecreto is more affordable than the national average, with a cost of living index of 65.1 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Montecreto?
Montecreto has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 72°F in July. The area receives 285 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 87.1 inches, with 22.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 16.
How is the job market in Montecreto?
The unemployment rate in Montecreto is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Montecreto?
34.2% of adults in Montecreto hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Montecreto?
The obesity rate in Montecreto is 17.3% (below the national rate of 32.1%). 21.8% of adults are smokers. 88.6% are physically inactive. 7.2% of residents report depression.