Median Income
$24,678
67% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$465
60% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
4.4%
22% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population583
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$24,678
Per Capita$44,700
Unemployment4.4%
Poverty0.1%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$465
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp56°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain33.5 in/yr
Sunny Days253/yr
Elevation469 ft (143 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 583 |
| Elevation | 469 ft (143 m) |
| Coordinates | 47.6499°, 0.8370° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Centre-Val de Loire |
| Average Temperature | 56°F (13°C) |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 69°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 33.5 inches (850 mm) |
| Annual Snowfall | 2.0 inches (5 cm) |
| Median Household Income | $24,678 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Monthodon a Good Place to Live?
Based on current data, Monthodon receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. Monthodon offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Monthodon is $24,678, 67% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 4.4%, indicating a healthy job market. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $465 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Monthodon enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 43°F in January while summers reach 69°F in July. With 253 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.5 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Monthodon has a population of 583. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Monthodon vs U.S. Average
Social Characteristics
Monthodon vs U.S. Average
The median household income in Monthodon is $24,678, which is 67% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 4.4% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Monthodon vs U.S.
Income
| Median HH Income | $24,678 |
| 67% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.4% |
| 22% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $465 (60% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $465 |
| 60% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Monthodon, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Monthodon vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Monthodon enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winters average 43°F in January while summers reach 69°F in July. The area gets 253 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 33.5 inches. The area receives 2.0 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 469 feet.
Temperature
43°F Jan (6°C)
69°F Jul (20°C)
| Annual Average | 55.9°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 43°F (6°C) |
| July Average | 69°F (20°C) |
| Sunny Days | 253 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.5 inches |
| 12% below US avg |
| Snowfall | 2.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 469 ft (143 m) |
| Coordinates | 47.6499°N, 0.8370°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
43°F (6°C) |
2.6 in |
|
| February |
40°F (5°C) |
2.4 in |
Coldest |
| March |
45°F (7°C) |
2.0 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.1 in |
|
| May |
56°F (13°C) |
2.4 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
1.9 in |
|
| July |
69°F (20°C) |
1.9 in |
Warmest |
| August |
66°F (19°C) |
1.9 in |
Driest |
| September |
60°F (16°C) |
2.3 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
2.3 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
2.8 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
2.6 in |
|
Monthodon has a seasonal temperature swing of 28°F — from 40°F in February to 69°F in July. Total annual precipitation is 27.0 inches, with November being the wettest month (2.8") and August the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About Monthodon
What is the population of Monthodon?
Monthodon has a population of 583 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Monthodon expensive to live in?
Monthodon is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $24,678, 67% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $465 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Monthodon?
Monthodon enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winter temperatures average 43°F in January, while summers reach an average of 69°F in July. The area receives 253 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.5 inches, with 2.0 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Monthodon?
Monthodon has a healthy job market with an unemployment rate of 4.4%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Monthodon?
For renters, the median monthly rent is $465.
How are the schools in Monthodon?
31.7% of adults in Monthodon hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Monthodon?
The obesity rate in Monthodon is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.