Median Income
$27,194
64% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$574
51% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
4.9%
36% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population826
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$27,194
Per Capita$44,700
Unemployment4.9%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$574
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp56°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain42.6 in/yr
Sunny Days257/yr
Elevation794 ft (242 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 826 |
| Elevation | 794 ft (242 m) |
| Coordinates | 46.1962°, 5.1203° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Rhône-Alpes |
| Average Temperature | 56°F (13°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Annual Precipitation | 42.6 inches (1,082 mm) |
| Annual Snowfall | 2.7 inches (7 cm) |
| Median Household Income | $27,194 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Montracol a Good Place to Live?
Based on current data, Montracol receives an overall livability score of 3.6 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. Montracol offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Montracol is $27,194, 64% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 4.9%, indicating a healthy job market. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $574 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Montracol enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 40°F in January while summers reach 72°F in July. With 257 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 42.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Montracol has a population of 826. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Montracol vs U.S. Average
Social Characteristics
Montracol vs U.S. Average
The median household income in Montracol is $27,194, which is 64% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 4.9% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Montracol vs U.S.
Income
| Median HH Income | $27,194 |
| 64% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.9% |
| 36% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $574 (51% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $574 |
| 51% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Montracol, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Montracol vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Montracol enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winters average 40°F in January while summers reach 72°F in July. The area gets 257 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 42.6 inches. The area receives 2.7 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 794 feet.
Temperature
40°F Jan (4°C)
72°F Jul (22°C)
| Annual Average | 55.5°F |
| 3% above US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 72°F (22°C) |
| Sunny Days | 257 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.6 inches |
| 12% above US avg |
| Snowfall | 2.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 794 ft (242 m) |
| Coordinates | 46.1962°N, 5.1203°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (4°C) |
2.7 in |
|
| February |
39°F (4°C) |
2.6 in |
|
| March |
45°F (7°C) |
2.4 in |
Driest |
| April |
50°F (10°C) |
3.0 in |
|
| May |
58°F (15°C) |
3.6 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
3.3 in |
|
| July |
72°F (22°C) |
2.6 in |
Warmest |
| August |
68°F (20°C) |
2.6 in |
|
| September |
61°F (16°C) |
3.7 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
3.7 in |
Wettest |
| November |
43°F (6°C) |
3.4 in |
|
| December |
38°F (3°C) |
2.9 in |
Coldest |
Montracol has a seasonal temperature swing of 34°F — from 38°F in December to 72°F in July. Total annual precipitation is 36.5 inches, with October being the wettest month (3.7") and March the driest (2.4").
Frequently Asked Questions About Montracol
What is the population of Montracol?
Montracol has a population of 826 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Montracol expensive to live in?
Montracol is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $27,194, 64% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $574 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Montracol?
Montracol enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 72°F in July. The area receives 257 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 42.6 inches, with 2.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Montracol?
Montracol has a healthy job market with an unemployment rate of 4.9%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Montracol?
For renters, the median monthly rent is $574.
How are the schools in Montracol?
31.7% of adults in Montracol hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Montracol?
The obesity rate in Montracol is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.