Median Income
$25,142
67% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$512
56% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
7.7%
114% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population586
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$25,142
Per Capita$44,700
Unemployment7.7%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$512
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp57°F (14°C)
AQI17 (Good)
Rain33.4 in/yr
Sunny Days254/yr
Elevation135 ft (41 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 586 |
| Elevation | 135 ft (41 m) |
| Coordinates | 47.6499°, -0.6991° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Pays de la Loire |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 33.4 inches (848 mm) |
| Annual Snowfall | 1.5 inches (4 cm) |
| Median Household Income | $25,142 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Montreuil-sur-Maine a Good Place to Live?
Based on current data, Montreuil-sur-Maine receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Montreuil-sur-Maine offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Montreuil-sur-Maine is $25,142, 67% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 7.7% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $512 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Montreuil-sur-Maine enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 57°F. Winters average 44°F in January while summers reach 68°F in July. With 254 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Montreuil-sur-Maine has a population of 586. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Montreuil-sur-Maine vs U.S. Average
Social Characteristics
Montreuil-sur-Maine vs U.S. Average
The median household income in Montreuil-sur-Maine is $25,142, which is 67% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 7.7% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Montreuil-sur-Maine vs U.S.
Income
| Median HH Income | $25,142 |
| 67% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 7.7% |
| 114% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $512 (56% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $512 |
| 56% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Montreuil-sur-Maine, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Montreuil-sur-Maine vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Montreuil-sur-Maine enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winters average 44°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 254 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 33.4 inches. The area receives 1.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 135 feet.
Temperature
44°F Jan (7°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 56.5°F |
| 5% above US avg |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 254 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.4 inches |
| 12% below US avg |
| Snowfall | 1.5 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 135 ft (41 m) |
| Coordinates | 47.6499°N, 0.6991°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
44°F (7°C) |
3.0 in |
|
| February |
42°F (6°C) |
2.7 in |
Coldest |
| March |
46°F (8°C) |
2.1 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
2.1 in |
|
| May |
56°F (14°C) |
2.5 in |
|
| June |
62°F (17°C) |
1.8 in |
|
| July |
68°F (20°C) |
1.7 in |
Warmest |
| August |
66°F (19°C) |
1.7 in |
Driest |
| September |
61°F (16°C) |
2.5 in |
|
| October |
54°F (12°C) |
2.8 in |
|
| November |
46°F (8°C) |
3.0 in |
|
| December |
42°F (6°C) |
3.1 in |
Wettest |
Montreuil-sur-Maine has a seasonal temperature swing of 26°F — from 42°F in February to 68°F in July. Total annual precipitation is 28.9 inches, with December being the wettest month (3.1") and August the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Montreuil-sur-Maine
What is the population of Montreuil-sur-Maine?
Montreuil-sur-Maine has a population of 586 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Montreuil-sur-Maine expensive to live in?
Montreuil-sur-Maine is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $25,142, 67% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $512 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Montreuil-sur-Maine?
Montreuil-sur-Maine enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winter temperatures average 44°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 254 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 33.4 inches, with 1.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Montreuil-sur-Maine?
The unemployment rate in Montreuil-sur-Maine is 7.7%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Montreuil-sur-Maine?
For renters, the median monthly rent is $512.
How are the schools in Montreuil-sur-Maine?
31.7% of adults in Montreuil-sur-Maine hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Montreuil-sur-Maine?
The obesity rate in Montreuil-sur-Maine is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.