Median Income
$34,758
54% lower than US avg
Bachelor's+
35.4%
5% higher than US avg
Median Rent
$674
42% lower than US avg
Obesity Rate
20.4%
36% lower than US avg
Unemployment
3.7%
3% higher than US avg
Poverty Rate
0.2%
98% lower than US avg
People
Population20,150
Median Age45.7 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
B
Median Income$34,758
Per Capita$54,777
Unemployment3.7%
Poverty0.2%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$674
OwnershipN/A
Health
Obesity20.4%
UninsuredN/A
Smoking19.5%
Depression4.2%
Climate
Avg Temp51°F (11°C)
AQI10 (Good)
Rain42.5 in/yr
Sunny Days210/yr
Elevation46 ft (14 m)
Education
B+
Bachelor's+35.4%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband92.5%
| Population | 20,150 |
| Elevation | 46 ft (14 m) |
| Coordinates | 53.4667°, 9.8000° |
| Timezone | Europe/Berlin |
| Country | 🇩🇪 Germany |
| State / Province | Lower Saxony |
| Average Temperature | 51°F (11°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 42.5 inches (1,080 mm) |
| Annual Snowfall | 17.8 inches (45 cm) |
| Median Household Income | $34,758 |
| Median Age | 45.7 years |
Is Neu Wulmstorf a Good Place to Live?
Based on current data, Neu Wulmstorf receives an overall livability score of 3.9 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include below-average incomes. Neu Wulmstorf offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Neu Wulmstorf is $34,758, 54% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 3.7%, indicating a healthy job market. Only 0.2% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $674 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 35.4% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Neu Wulmstorf experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 41°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 210 sunny days per year. Annual precipitation totals 42.5 inches, including 17.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 10.
Neu Wulmstorf has a population of 20,150. The median age is 45.7 years, 17% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.6% female and 49.4% male. 25.0% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 87.0% have health insurance coverage.
Population
45.7yrs
Median Age
17% above US avg
Race & Ethnicity
Neu Wulmstorf vs U.S. Average
Social Characteristics
Neu Wulmstorf vs U.S. Average
The median household income in Neu Wulmstorf is $34,758, which is 54% below the national average of $75,149. Per capita income is $54,777 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 3.7% (above the 3.6% US average). 0.2% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 75.2, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Neu Wulmstorf vs U.S.
Income
| Median HH Income | $34,758 |
| 54% below US avg |
| Per Capita Income | $54,777 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 3.7% |
| 3% above US avg |
| Poverty Rate | 0.2% |
| 98% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 75.20 (100=avg) |
Monthly rent averages $674 (42% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $674 |
| 42% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Neu Wulmstorf, 20.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.0% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.7% have high blood pressure. 19.5% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 83.7% are physically inactive, above the national average. 4.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Neu Wulmstorf vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 20.4% |
| 36% below US avg |
| Diabetes | 5.0% |
| High Blood Pressure | 29.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.5% |
| 39% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 83.7% |
| Depression | 4.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Neu Wulmstorf experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winters average 41°F in January while summers reach 64°F in July. The area gets 210 sunny days per year. Annual precipitation totals 42.5 inches. The area receives 17.8 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 10 — among the cleanest air in the country. 93% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 46 feet, near sea level.
Temperature
41°F Jan (5°C)
64°F Jul (18°C)
| Annual Average | 51.4°F |
| 5% below US avg |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 210 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.5 inches |
| 12% above US avg |
| Snowfall | 17.8 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 10.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.1% |
Geography
| Elevation | 46 ft (14 m) |
| Coordinates | 53.4667°N, 9.8000°W |
| Timezone | Europe/Berlin |
| County FIPS | 03353026 |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
41°F (5°C) |
2.5 in |
|
| February |
35°F (1°C) |
1.7 in |
Coldest, Driest |
| March |
40°F (4°C) |
2.3 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
1.9 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
2.2 in |
|
| June |
59°F (15°C) |
2.8 in |
|
| July |
64°F (18°C) |
2.8 in |
Warmest, Wettest |
| August |
63°F (17°C) |
2.7 in |
|
| September |
56°F (13°C) |
2.6 in |
|
| October |
49°F (9°C) |
2.4 in |
|
| November |
41°F (5°C) |
2.6 in |
|
| December |
36°F (2°C) |
2.8 in |
|
Neu Wulmstorf has a seasonal temperature swing of 30°F — from 35°F in February to 64°F in July. Total annual precipitation is 29.4 inches, with July being the wettest month (2.8") and February the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Neu Wulmstorf
What is the population of Neu Wulmstorf?
Neu Wulmstorf has a population of 20,150 residents and is located in Germany.. The median age of residents is 45.7 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.6% female and 49.4% male.
Is Neu Wulmstorf expensive to live in?
Neu Wulmstorf is more affordable than the national average, with a cost of living index of 75.2 — below the baseline of 100. The median household income is $34,758, 54% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $674 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Neu Wulmstorf?
Neu Wulmstorf has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winter temperatures average 41°F in January, while summers reach an average of 64°F in July. The area receives 210 sunny days per year. Annual rainfall totals 42.5 inches, with 17.8 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 10.
How is the job market in Neu Wulmstorf?
Neu Wulmstorf has a healthy job market with an unemployment rate of 3.7%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Neu Wulmstorf?
For renters, the median monthly rent is $674.
How are the schools in Neu Wulmstorf?
35.4% of adults in Neu Wulmstorf hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Neu Wulmstorf?
The obesity rate in Neu Wulmstorf is 20.4% (below the national rate of 32.1%). 19.5% of adults are smokers. 83.7% are physically inactive. 4.2% of residents report depression.