Median Income
$15,611
79% lower than US avg
Bachelor's+
15.0%
55% lower than US avg
Median Rent
$600
48% lower than US avg
Obesity Rate
41.1%
28% higher than US avg
Poverty Rate
24.9%
101% higher than US avg
People
Population693
Median Age35.3 yrs
DensityN/A
Male / Female54% / 46%
Economy
C
Median Income$15,611
Per Capita$15,611
UnemploymentN/A
Poverty24.9%
Housing
D
Home ValueN/A
Rent$600
OwnershipN/A
Health
Obesity41.1%
UninsuredN/A
Smoking16.7%
Climate
Avg Temp79°F (26°C)
Rain138.8 in/yr
Sunny Days100/yr
Elevation26 ft (8 m)
Education
C
Bachelor's+15.0%
High School+90.0%
| Population | 693 |
| Elevation | 26 ft (8 m) |
| Coordinates | 7.3544°, 134.4465° |
| Timezone | Pacific/Palau |
| Country | 🇵🇼 Palau |
| State / Province | Koror |
| Average Temperature | 79°F (26°C) |
| January Average | 77°F (25°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 138.8 inches (3,526 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $15,611 |
| Median Age | 35.3 years |
Is Ngerekebesang Hamlet a Good Place to Live?
Based on current data, Ngerekebesang Hamlet receives an overall livability score of 1.9 out of 5.0, earning a grade of D. Areas to be aware of include an elevated poverty rate, below-average incomes, high obesity rates. Ngerekebesang Hamlet faces significant challenges across several quality-of-life categories.
Economy & Jobs
The median household income in Ngerekebesang Hamlet is $15,611, 79% below the national average of $75,149. The poverty rate of 24.9% exceeds the national average of 12.4%, indicating economic hardship for a significant portion of the population.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $600 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
15.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Ngerekebesang Hamlet has a warm climate with an average annual temperature of 79°F. Winters average 77°F in January while summers reach 79°F in July. With 100 sunny days, the area sees less sunshine than many U.S. cities. Annual precipitation totals 138.8 inches.
Ngerekebesang Hamlet has a population of 693. The median age is 35.3 years, 9% younger than the national median of 38.9. The gender split is 46.1% female and 53.9% male. 17.7% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 75.0% have health insurance coverage.
Population
35.3yrs
Median Age
9% below US avg
Race & Ethnicity
Ngerekebesang Hamlet vs U.S. Average
Social Characteristics
Ngerekebesang Hamlet vs U.S. Average
The median household income in Ngerekebesang Hamlet is $15,611, which is 79% below the national average of $75,149. Per capita income is $15,611 (below the $39,052 national figure). 24.9% of residents live below the poverty line, higher than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 70, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Ngerekebesang Hamlet vs U.S.
Income
| Median HH Income | $15,611 |
| 79% below US avg |
| Per Capita Income | $15,611 |
Employment & Poverty
| |
| Poverty Rate | 24.9% |
| 101% above US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 70.00 (100=avg) |
Monthly rent averages $600 (48% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $600 |
| 48% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 75.0% |
| Renter-Occupied | 25.0% |
Property Tax
In Ngerekebesang Hamlet, 41.1% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 23.2% have diabetes (above the 10.5% national rate). 44.2% have high blood pressure. 16.7% are current smokers. 79.0% are physically inactive, above the national average.
Health Metrics: Ngerekebesang Hamlet vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 41.1% |
| 28% above US avg |
| Diabetes | 23.2% |
| High Blood Pressure | 44.2% |
| COPD | 0.0% |
| Kidney Disease | 0.0% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 16.7% |
| 19% above US avg |
| Physical Inactivity | 79.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Ngerekebesang Hamlet has a warm climate with an average annual temperature of 79°F (26°C). Winters average 77°F in January while summers reach 79°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 100 sunny days per year, below the national average of 205. Annual precipitation totals 138.8 inches (wetter than the 38-inch national average). The city sits at an elevation of 26 feet, near sea level.
Temperature
77°F Jan (25°C)
79°F Jul (26°C)
| Annual Average | 79.1°F |
| 46% above US avg |
| January Average | 77°F (25°C) |
| July Average | 79°F (26°C) |
| Sunny Days | 100 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 138.8 inches |
| 265% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Geography
| Elevation | 26 ft (8 m) |
| Coordinates | 7.3544°N, 134.4465°W |
| Timezone | Pacific/Palau |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
77°F (25°C) |
11.0 in |
Coldest |
| February |
79°F (26°C) |
8.4 in |
|
| March |
80°F (26°C) |
7.5 in |
Driest |
| April |
81°F (27°C) |
8.5 in |
Warmest |
| May |
81°F (27°C) |
10.9 in |
|
| June |
80°F (27°C) |
15.8 in |
|
| July |
79°F (26°C) |
16.3 in |
Wettest |
| August |
79°F (26°C) |
14.3 in |
|
| September |
79°F (26°C) |
11.3 in |
|
| October |
79°F (26°C) |
12.8 in |
|
| November |
79°F (26°C) |
10.4 in |
|
| December |
78°F (25°C) |
11.5 in |
|
Ngerekebesang Hamlet has a seasonal temperature swing of 3°F — from 77°F in January to 81°F in April. Total annual precipitation is 138.8 inches, with July being the wettest month (16.3") and March the driest (7.5").
Frequently Asked Questions About Ngerekebesang Hamlet
What is the population of Ngerekebesang Hamlet?
Ngerekebesang Hamlet has a population of 693 residents and is located in Palau.. The median age of residents is 35.3 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 46.1% female and 53.9% male.
Is Ngerekebesang Hamlet expensive to live in?
Ngerekebesang Hamlet is more affordable than the national average, with a cost of living index of 70 — below the baseline of 100. The median household income is $15,611, 79% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $600 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Ngerekebesang Hamlet?
Ngerekebesang Hamlet has a warm climate with an average annual temperature of 79°F (26°C). Winter temperatures average 77°F in January, while summers reach an average of 79°F in July. The area receives 100 sunny days per year, below the national average of 205. Annual rainfall totals 138.8 inches.
How is the job market in Ngerekebesang Hamlet?
How much does housing cost in Ngerekebesang Hamlet?
For renters, the median monthly rent is $600.
How are the schools in Ngerekebesang Hamlet?
15.0% of adults in Ngerekebesang Hamlet hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Ngerekebesang Hamlet?
The obesity rate in Ngerekebesang Hamlet is 41.1% (above the national rate of 32.1%). 16.7% of adults are smokers. 79.0% are physically inactive.